|

W piątek 17 listopada tego roku odbył się II Przystanek Profilaktyczny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie. Pod opieką p. Magdaleny Forgiel z naszej szkoły udało się tam sześciu uczniów. Miła atmosfera towarzyszyła nam już w czasie zbiórki. Droga została pokonana bezpiecznie i przyjemnie. Gdy dotarliśmy na miejsce powitały nas panie organizatorki oraz Patowicze ze Strzelna. Po przedstawieniu się grup (a spotkały się w Strzelnie reprezentacje młodzieży z Włocławka, Inowrocławia, Strzelna i Barcina) rozpoczęły się warsztaty. Uczestnicy II PP mogli skorzystać z warsztatów: podstawy samoobrony, pierwsza pomoc przedmedyczna, warsztatów kreatywnych oraz poznać podstawy debaty oksfordzkiej w szkole.

Zajęcia prowadzone były w przyjemny sposób. Po zakończeniu warsztatów udaliśmy się na kolację, zostaliśmy poczęstowani bułkami i herbatą. Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat: Kształtowanie osobowości - wpływ używek na działanie mózgu człowieka. Na koniec  zaplanowana była gra terenowa prowadzona przez Klub Młodego Podróżnika ze Strzelna. Mimo zimna panującego na dworze bawiliśmy się świetnie. Niestety nie mogliśmy  zostać na noc. Z imprezy wróciliśmy około dwudziestej trzeciej. Na długo zapamiętam cudowny klimat Przystanku Profilaktycznego.

Hania Pawlesa kl. VII b 

|

 VIII WOJEWÓDZKI FESTIWAL TEATRALNY POPATRZZespół teatralny "Lucarna", działający przy Zespole Szkół nr 1 w Barcinie, po raz kolejny został zakwalifikowany do Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego "poPaTrz", który odbył się 23 września 2016 roku w Inowrocławiu pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika, Starosty Inowrocławskiego Pana Tadeusza Majewskiego oraz Impresariatu Programu Profilaktyka a Ty. 
Teatralne zmagania rozpoczęły się o godzinie 8:30 na deskach Młodzieżowego Domu Kultury "Pszczółka" w Inowrocławiu. Swoje spektakle zaprezentowało siedem zespołów z województwa kujawsko-pomorskiego, m.i n. z Kruszwicy, Sławęcinka, Włocławka, Torunia, Złotnik Kujawskich i Strzelna. Wszystkie zespoły przekazywały ze sceny bardzo ważne treści, dotyczące profilaktyki uzależnień.
A co przygotował Barcin?
Wszyscy wiedzą, że patronem Gimnazjum nr 1 w Barcinie jest Henryk Sienkiewicz.
Sienkiewicz wielkim pisarzem był, dlatego rok 2016 ustanowiony został rokiem Sienkiewiczowskim, a 3 września przedstawiciele lokalnej społeczności uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania powieści "Qvo vadis". 
No właśnie, ale jak zaangażować taką personę, patrona szkoły, w działalność profilaktyczną? Niemożliwe? A jednak! 
Wystarczyła jedna noc z udziałem "Lucarny" i barcińskiego PaTPORTu, by powstał scenariusz, niepowtarzalny, niedostępny w Internecie, jedyny w swoim rodzaju! Ostateczne szlify należały do p. Marleny Korgul i tak zrodził się spektakl "Hendrix show", który "Lucarna" zaprezentowała na Festiwalu.
Po części konkursowej, o godzinie 14.15 rozpoczęła się Gala, którą zainaugurował rewelacyjny spektakl "Zielona Gęś" w reżyserii Tomasza Bielińskiego w wykonaniu Teatru Azyl z II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. W dalszej części swoje słowa uznania i gratulacje skierował do młodzieży p. Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Również Pani Anna Łukaszewska- ambasadorka PaTu w naszym województwie przekazała uczestnikom w liście bardzo ciepłe słowa i aprobatę dla tak pięknej i potrzebnej inicjatywy. Stowarzyszenie SYMPATYCY przygotowało niespodziankę - flagi z logo SYMPATYKÓW I "WSPIERA NAS PaT"dla PaTPORTÓW uczestniczących w przedsięwzięciu, działających już w 10 szkołach województwa, w tym także w Zespole Szkół nr 1 w Barcinie. Oczywiście na Festiwalu nie zabrakło wspólnych tańców - "wygłupiaczka" i belgijki oraz hymnu PaTu- "Nie wracajmy jeszcze na ziemię".
Część oficjalną gali zakończyło ogłoszenie wyników. Spektakle oceniało jury w składzie: przewodniczący Grzegorz Jach - twórca akcji Profilaktyka a Ty ,Tomasz Bieliński- aktor-iluzjonista z Warszawy, sierż. sztab. Anna Grecman z KPP w Inowrocławiu, Monika Dziwnik - terapeuta z Ośrodka Profilaktyki, Marta Kruszyna- absolwentka II LO, azylantka.
Spektakl "Hendrix show" w wykonaniu "Lucarny"- Wiktorii Karbowiak, Justyny Kruzel, Emilii Grądek, Małgorzaty Forgiel, Karoliny Śmigielskiej, Adriana Staszaka, Piotra Marczaka, Bartka Halika, Marii Wolskiej, Julii Maciejewskiej, Klaudiusza Ciesielskiego, Olgi Gwizdały, Agnieszki Butowt, zdobył na Festiwalu "poPaTrz" wyróżnienie za wartości humanistyczne. 
Nagroda dla najlepszego aktora powędrowała do Jakuba Czuby, absolwenta klasy IIIb, zaś najlepszą aktorką została Agata Michalak, absolwentka klasy IIIe. 
Pani Marlena Korgul- opiekunka naszego zespołu teatralnego, otrzymała tytuł najlepszego reżysera. Tak wspaniałe wyróżnienia uczciliśmy pysznym tortem, ozdobionym maskami teatralnymi oraz logo poPaTrz, który serwowany był w foye przez organizatorów. 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w szkolnej galerii.

|

 ŻEGNAJCIE WAKACJE, WITAJ SZKOŁO...Żegnajcie wakacje, witaj szkoło..., czyli koniec i początek według "Lucarny"
31 sierpnia, w środę, nasza grupa teatralna spotkała się w świetlicy MDK w Sadłogoszczy, by pożegnać czas wakacji i zaplanować działania na nowy rok szkolny. Drogę z Barcina pokonaliśmy rowerami. Podróż była bardzo przyjemna, bo prowadziła przez pachnący latem las.
Na miejscu przywitała nas p. Marlena Korgul - opiekun grupy teatralnej i p. Magdalena Forgiel- opiekun szkolnego PaTPORTu. 
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przygotowań do grilla. Mistrzem w przekładaniu kiełbasek okazał się Bartek, a nad podłączeniem sprzętu grającego czuwał jak zwykle niezastąpiony Klaudiusz. Piotr okazał się królem rozmów w zaciszu trampoliny i snucia teorii na temat zmywania naczyń- Wiktoria wie coś o tym. Po sytej uczcie rozpoczęliśmy nanoszenie zmian w naszym scenariuszu o Hendrixie. Wtajemniczeni wiedzą, że to pseudonim artystyczny jaki wymyśliliśmy dla naszego patrona Henryka Sienkiewicza. Omówiliśmy również niektóre działania szkolnego PaTPORTu, ale żeby zbyt się nie przemęczyć, postawiliśmy na sporą dawkę lodów waniliowych z malinami. Swój udział w tworzeniu deserów miała Małgosia i Justyna. Koniec spotkania uwieńczyła zabawa w kalambury, w której nie miały sobie równych Marysia, Olga i Agnieszka.
Spędziliśmy bardzo miło razem czas i z pozytywną energią mogliśmy przybyć 1 września na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Teraz czeka nas okres wytężonej pracy nad spektaklem profilaktycznym, do którego "wkręciliśmy" Sienkiewicza. Co z tego wyjdzie... przekonacie się niebawem.
Zdjęcia z wyjazdu możecie zobaczyć w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.

|

III Barciński Głos ProfilaktykiDnia 1 czerwca 2016 roku cała społeczność Barcina zgromadziła się na placu przed Urzędem Miasta, aby wziąć udział w III Barcińskim Głosie Profilaktyki, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia profilaktyki uzależnień. Barcińską tradycją stały się już spotkania, które pozwalają zatrzymać się na chwilę w istotnej sprawie. Po raz kolejny cała lokalna społeczność dała dowód, jak ważne jest życie bez uzależnień i jak istotny jest człowiek. Organizatorami spotkania była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, barcińska policja, a także Zespół Szkół nr 1 w Barcinie, przy którym działa grupa PaTPORT. Całą imprezę poprowadzili: Marysia Wolska z klasy 2c i Piotr Marczak z klasy 1b. 
Spotkanie odbyło się pod znakiem Pat, czyli "Profilaktyka a Ty". Tego dnia na placu przed Urzędem zgromadziły się dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych w Barcinie, lokalne władze, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej oraz wielu mieszkańców miasta. Wszystkich powitała Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie - pani Marzena Wolska, inicjatorka Barcińskiego Głosu Profilaktyki. Swoją obecność przed Urzędem Miasta zaznaczyli:
- Przedszkole nr 1 w Barcinie, 
- Przedszkole nr 3 w Barcinie, 
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, 
- Szkoła Podstawowa w Mamliczu, 
- Zespół Szkół nr 1 w Barcinie, 
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Barcinie. 

Po otwarciu spotkania, prowadzący głośnio powitali wszystkich zgromadzonych, a później nastąpiło odśpiewanie oficjalnego hymnu PaT. Utwór pt. "Nie wracajmy jeszcze na ziemię" pięknie wykonały uczennice barcińskiego gimnazjum- Olga Gwizdała i Julia Bronk. Wszyscy obecni włączyli się do śpiewania. Następnie głos zabrał przedstawiciel barcińskiej policji - pan Mateusz Smaga, który zwrócił uwagę na profilaktykę uzależnień i bezpieczeństwo. Wystąpienie zostało nagrodzone obfitymi brawami, a następnie uczestnicy spotkania długo bili brawa dla wszystkich stróżów porządku w naszym mieście. Tego dnia nie sposób było nie zauważyć osób w pomarańczowych koszulkach z napisem "alkohol kradnie wolność". To przedstawiciele barcińskiej grupy PaTPORT, która od listopada działa przy ZS nr 1 w Barcinie. To oni na co dzień promują modę na życie bez uzależnień. Łączą ich wspólne pasje oraz twórcza profilaktyka, którą pokazują w szkolnym teatrze "Lucarna". Podczas naszego spotkania pokazali wszystkim zgromadzonym ruchy słynnego tańca, zwanego "Wygłupiaczkiem", który niewątpliwie przypadł wszystkim do gustu. 
W czasie trwania naszego happeningu młodzież obecna przed Urzędem prezentowała wcześniej przygotowane hasła profilaktyczne. Pięknie zaprezentowały się przedszkolaki, które jak wiadomo potrafią krzyczeć najgłośniej. Ich hasło dotyczące bezpiecznego poruszania się po ulicy nagrodzono gromkimi brawami. Tematem przewodnim klas I była nikotyna, przedstawiciele klas II wykrzykiwali stanowcze "nie" dopalaczom i narkotykom, a klasy III negowali sięganie po alkohol. 
Wszystkie grupy zaprezentowały się kreatywnie, ale na uznanie niewątpliwie zasłużyli aktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie. Ich pantomima zrobiła olbrzymie wrażenie. Tego dnia w eter popłynęło wiele ważnych treści, dotyczących profilaktyki uzależnień. Nie mogło więc zabraknąć głosu eksperta w tej sprawie - pani Krystyny Błaszak- pracownika Urzędu Miasta, koordynatora do spraw uzależnień i zdrowia. Potem ustawiliśmy się w parch, by odtańczyć belgijkę, którą poprowadziła pani Żaneta Kopydłowska. Belgijka jest tańcem, który niezależnie od wieku uczestników, rewelacyjnie integruje i przyczynia się do wytworzenia sporej dawki hormonu szczęścia, tak jak to było w przypadku naszego prowadzącego. Na zakończenie przedstawicielka PaTPORTu odczytała odezwę społeczności PaT, skierowaną do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych. Później głos zabrała pani Lidia Kowal - Wiceburmistrz Barcina i wspólnie wybijaliśmy minutowy rytm serca. Tego dnia cały Barcin tętnił głosem czystego serca, serca wolnego od uzależnień. Mamy nadzieję, że tak zostanie. Marysia i Piotr zakończyli spotkanie, mówiąc wszystkim "Do zobaczenia za rok!".
Przebieg spotkania koordynowali nauczyciele naszej szkoły: pani Magdalena Forgiel i pani Marlena Korgul- opiekunki szkolnego PaTPORTu, paniMałgorzata Kwapisz - Brokos i pani Iwona Kornecka (przygotowanie tablic, identyfikatorów), pani Żaneta Kopydłowska (taniec) oraz pan Hubert Łukomski (zdjęcia), a także pracownicy obsługi ZS nr 1 w Barcinie. Impreza przebiegła w miłej atmosferze, nie zabrakło także upominków. Wszyscy otrzymali pamiątkowe lupy z logo imprezy, a wszystko po to, aby uważniej obserwować świat wokół i reagować na zagrożenia. Mimo upału jaki panował, nikomu z twarzy nie schodził uśmiech. Całe spotkanie skończyło się około godziny 12:15. Wtedy wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich szkół. M.K
Zdjęcia z ww. imprezy dostepne w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.

|

PaTPORTowe potyczki18 maja br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Cała społeczność szkolna brała udział w wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie tego dnia. Klasy I i II rozwiązywały zagadki i łamigłówki związane z patronem - Henrykiem Sienkiewiczem aż na dziesięciu tematycznych stanowiskach, przygotowanych przez uczniów i nauczycieli. 
Nie mogło zabraknąć również stoiska szkolnego PaTPORTU, pod nazwą "PaTPORTowe potyczki", który promował życie w trzeźwości. Opiekunki - p. Magdalena Forgiel i p. Marlena Korgul opowiadały o skutkach spożywania alkoholu, a członkowie zespołu PaTPORT wręczali ulotki zawierające ważne informacje. Naszym opiekunkom towarzyszyła pani policjantka z Komendy Powiatowej Policji, która dbała o nasze bezpieczeństwo. Przecież hasło programu PaT, mówi o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze:).
Mogliśmy sami doświadczyć upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu, dzięki nałożeniu specjalnych okularów, tzw. alkogogli. Dzięki temu urządzeniu każdy mógł sobie uświadomić jakim zagrożeniem jest jazda na podwójnym gazie. Tej niepowtarzalnej lekcji służyły pozornie proste konkurencje, jak chodzenie po linii prostej, przenoszenie przedmiotów z punktu A do B, czy slalom między pachołkami, które przy zaburzonej koordynacji wzrokowo- ruchowej stają się nie lada wyzwaniem. 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
M.Korgul

|

Ferie to czas błogiego lenistwa, wypoczynku i nicnierobienia, ale ... nie dla wszystkich. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie, działający w szkolnym teatrze "Lucarna", postanowili drugi tydzień ferii spędzić w Miejskim Domu Kultury, szlifując swój talent aktorski. Warsztaty teatralne poprowadził pan Rafał Pietrzak, student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
Grupa poczyniła swoje pierwsze kroki w przygotowaniach do spektaklu profilaktycznego, wpisującego się w program PaTPORTU, który niedawno został utworzony w szkole. Scenariusz nowego dzieła napisała uczennica barcińskiego liceum - Katarzyna Pacanowska. Jest to jej kolejne artystyczne przedsięwzięcie. W przedstawieniu wystąpią również nowe twarze, bowiem do zespołu dołączyli uczniowie obecnych klas pierwszych. 
Z niecierpliwością czekamy na efekty, a fotorelację z warsztatów można obejrzeć w naszej szkolnej galerii.