|
AdminS

Zajęcia terapeutycznePoczątek minionych wakacji rozpoczęliśmy przygotowaniami specjalnego pomieszczenia znajdującego się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie oraz wyposażania go w specjalistyczny sprzęt do terapii. Możliwość taką otrzymaliśmy wygrywając jako Stowarzyszenie „Otwarte Umysły” projekty Tesco oraz Potrafisz Polsko.

Środki zgromadzone dzięki projektowi Tesco umożliwią kształtowanie nowych umiejętności dzieci, młodych ludzi lub dorosłych. Adresatami projektu są osoby z niepełnosprawnościami, rodziny oraz wolontariusze. W budynku Szkoły Podstawowej nr 2 chcemy stworzyć miejsce zwane „Kolorowym Zakątkiem” dostosowane do adresatów projektu. Będą mogli w nim wszystkimi zmysłami poznawać świat. Tu będą odbywać się zajęcia specjalistyczne i integracyjne. Marzymy, by „ Kolorowy Zakątek” był zaczątkiem centrum dla dzieci niepełnosprawnych w naszej gminie. Projekt Tesco obejmował przede wszystkim

przygotowanie, wyposażenie pomieszczenia Sali Doświadczania Świata. Zamontowaliśmy tam sprzęt do stymulacji polisensorycznej, który był już w posiadaniu Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Do tego dokupiliśmy specjalistyczne sprzęty, pufy, dywan i rolety. Powstała w ten sposób przestrzenna, kolorowa i przytulna sala.

W ramach projektu przeprowadziliśmy część z cyklu zajęć poprowadzonych przez dwóch terapeutów, wolontariuszy i rodziców. Funkcjonowanie „Kolorowego Zakątka” w przyszłości pomoże zapewnić specjalistyczne zajęcia oraz wsparcie rodziców w opiece nad dziećmi niepełnosprawnymi. Dotychczasowe spotkania odbywały się również dzięki projektowi Potrafisz Polsko. Terapeuci przy pomocy wolontariuszy ( emerytów, nauczycieli i młodzieży ) oraz psa dogoterapeutycznego, wzbogacali świat doznań zmysłowych i emocjonalnych osób niepełnosprawnych. W ramach tego projektu zakupiliśmy pomoce do stymulacji polisensorycznej, dogoterapii. Do końca września prowadzimy cykl zajęć, na które serdecznie zapraszamy.

Arleta Nowak