|
AdminS

Dziewczęta z klasy III c gimnazjum wzięły udział w konkursie zespołowym pod nazwą “Przyjaźń”, który został zorganizowany w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017. Zadaniem konkursu było zobrazowanie hasła "Przyjaźń" za pomocą zdjęcia, obrazu, tekstu lub dźwięku. Nagrodą w konkursie był udział zwycięskiej grupy w warsztatach dziennikarskich.

Choć dziewczętom nie udało się uzyskać głównej nagrody w konkursie, to na wyróżnienie i pochwałę zasługuje ich zaangażowanie i zespołowa motywacja do podjęcia takiego działania, a także twórcze podejście do tematu i oryginalny pomysł.

Z ogromną przyjemnością prezentuję efekt pracy moich niesamowitych uczennic: Burnos Marty, Czajkowskiej Klaudii, Forgiel Małgorzaty, Grądek Emilii, Karbowiak Wiktorii, Kruzel Justyny, Magdziarz Magdaleny, Piwańskiej Kingi, Śmigielskiej Karoliny, Wilińskiej Karoliny i Witkowskiej Zuzanny. Fotografię wykonał Antoni Puzio z klasy III a.

Dziewczyny, życzę Wam nieustającej przyjaźni! :)

M. Korgul- wychowawca klasy III c

 

Co to jest

przyjaźń?

Odpowiedź na to pytania było kluczowe, aby wziąć udział w konkursie „Przyjaźń”. Okazało się, że wyjaśnienie tego słowa nie było wcale tak łatwe, jak wydawało się na początku. Jak można to ująć w słowach, skoro każdy może mieć na myśli coś innego? Jak zobrazować coś, czego nie jest się do końca pewnym?

- Eh... Ciężkie do wyrażenia w kilku słowach, bo ludziom trudno rozmawiać o uczuciach – westchnęła Karolina, po usłyszeniu pytania i zaproponowała, by przeprowadzić analizę myślową nad kwestią przyjaźni,

debatując zespołowo.

Po co ludzie się przyjaźnią?

Myśliciele greccy już tysiące lat temu zastanawiali się nad egzystencją człowieka. 

 Arystoteles stwierdził: „Człowiek jest istotą społeczną”.

Nikt na dłuższą metę nie lubi przebywać w samotności. Zdarzają się chwile, kiedy musimy „odpocząć od ludzi”, ale spotkania, rozmowy to jeden z głównych celów naszego życia.

- Moim zdaniem bez przyjaciela życie byłoby smutne. Nie miałbyś z kim popełniać głupstw, śmiać się. Gdybyś płakał, zabrakłoby kogoś, kto by pocieszył i dlatego się przyjaźnimy – określa rolę przyjaźni Zuzia. Nasuwają się pewne wnioski. Przyjaźnimy się, gdyż napełnia nas chęć dzielenia się z innymi tym, co najpiękniejsze: uśmiechem, radością, szczęściem i każdą chwilą naszego życia, ale również goryczą naszej porażki, smutkami, łzami. Pragniemy kogoś, kto powie: „dasz radę” albo „nie przejmuj się”. Skoro przyjaźń jest głównie po to, aby nie czuć się samotnym, dlaczego nie wystarcza nam miłość? Czy istnieje różnica między

przyjaźnią a miłością?

W obu relacjach uczestniczą dwie osoby. Obie darzymy szczególnym uczuciem. Łączy je troska o innych, zaufanie i wsparcie. Czy są sprawy, o których nie rozmawia się z ukochanym lub ukochaną?

- Przyjaciele pomagają w dokonywaniu trudnych decyzji życiowych, m.in. w miłości. Jeśli się coś „sypie” w związku, to przyjaciel pomoże. Jak będzie się złym na drugą połówkę, to przyjaciel wysłucha lub po prostu z tobą pomilczy – tłumaczy Karolina.

- Z reguły przyjaciół kochamy jak rodzinę – dodaje Marta. Pokazuje to, jakim życiowym oparciem jest przyjaźń. Dzięki niej uczymy się odpowiedzialności za drugą osobę.

- Miłość nie wyklucza przyjaźni, a nawet jest kluczowa, ponieważ scala fundamenty związku – uświadamia Emilia. Ludzie bez przyjaźni nie zbudowaliby miłości, gdyż nie da się kogoś kochać, nie lubiąc go.

- Obydwie działają na tej samej zasadzie, ale miłość jest na zawsze – podkreśla Gosia.  Miłość powinna być na zawsze, a przyjaźń? Na całe życie? To pytanie zostawiam do prywatnych przemyśleń, ponieważ każdy ma inne doświadczenia życiowe.

Kim jest więc

przyjaciel?

Trudno go rozpoznać w burzliwych czasach żądzy pieniądza i piękna. Jaki powinien być, aby okazał się prawdziwy?

- Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapomniały jak latać – objaśnia poetycko Justyna.

- To ktoś, przy kim nie boisz się być sobą. Ktoś, komu możesz powierzyć każdy sekret – dodaje Zuzia. Dostarcza to dowodów, by sądzić, że przyjaciel akceptuje nas takich, jakimi jesteśmy.

- Przyjaźń to więź między dwojgiem ludzi wywołująca uśmiech na twarzy i powstrzymująca łzy – mówi Justyna.

- Przyjaźń to zjawisko występujące u ludzi, którzy bardzo siebie lubią, darzą szacunkiem i rozumieją – podsumowuje Wiktoria.

Przyjaźń to słowo, które zbudowane jest z 8 liter, jak 8 osób, które przedstawia fotografia.

Przyjaźń to wsparcie, zaufanie i uśmiech. Przyjaciółki to MY!