AdminS

7 września 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół w Barcinie działający w trzech barcińskich drużynach harcerskich hufca Pałuki mieli przyjemność być gospodarzami ogniska dla seniorów z Chełmna, Mogilna, Gąsawy i Barcina biorących udział w jubileuszowym zjeździe z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie odbyło się nad Notecią na terenie stanicy żeglarskiej "Neptun". Harcerzom towarzyszyła komendant naszego hufca – hm.  Alicja Przybyłowicz.

Gdy seniorzy przybyli na miejsce, czekały już na nich rozstawionee ławki i śpiewniki z pieśniami patriotycznymi. Wyboru pieśni i opracowania informacji o nich podjęła się była wieloletnia nauczycielka naszej szkoły, obecnie aktywna członkini Klubu Seniora Wrzos – pani Urszula Trawińska. Po przywitaniu licznej grupy przez druhów Halinę Kolińską i Marka Kolińskiego, wyznaczeni goście, m.in. szefowie klubów seniora z poszczególnych miast zostali zaproszeni zgodnie z harcerskim zwyczajem do rozpalenia ogniska. Następnie druhna Katarzyna Wszelaki opowiedziała gawędę nawiązującą do odzyskania przez Polaków niepodległości. Potem rozpoczęto wspólne śpiewy pieśni patriotycznych. Każdą pieśń poprzedzał komentarz odczytany przez wyznaczonych harcerzy, wyjaśniający genezę danej pieśni, rok powstania oraz autora słów, muzyki itp. Nie obyło się bez zabaw i pląsów.

Na koniec wykonano wspólne zdjęcie. Pan Jerzy Kosmalski – szef barcińskiego klubu seniora nie szczędził pod adresem harcerzy miłych słów i nie ukrywał, że obudzili oni w sercach przybyłych piękne wspomnienia. Po wspólnych śpiewach wszyscy udali się na poczęstunek – ziemniaki z gzikiem oraz chleb ze smalcem.

Halina Kolińska