|
AdminS

6 października 2018 roku reprezentacja harcerzy ze wszystkich drużyn działających przy naszej szkole (wśród nich nasi obecni uczniowie oraz absolwenci) uczestniczyła w uroczystościach odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Toruniu. Na 9.00 do miasta Mikołaja Kopernika zjechało około 1,5 tys. harcerzy. Po apelu wzięliśmy udział w patriotycznej grze miejskiej po Toruniu z wykorzystaniem nadajników GPS. Potem w szyku czwórkowym przemaszerowakiśmy ulicami Torunia pod pomnik. Następnie odbyły się uroczystości główne, podczas których wyznaczone patrole niosły i wysypywały ziemię z różnych miejsc pamięci naszego województwa do specjalnej urny. Wśród woreczków był jeden szczególnie dla nas ważny – znajdowała się w nim bowiem ziemia zebrana przez naszych harcerzy z placu 1 Maja w Barcinie, gdzie w 20 wrzesnia 1939 roku Niemcy rozstrzelali trzech Polaków: Jana Markiewicza, Franciszka Nowakowskiego oraz Franciszka Rzepkę. Na Szkole Podstawowej nr 1 w Barcinie znajduje się pamiątkowa tablica, a miejsce to jest miejscem pamięci, które co roku roku odwiedzają nasi harcerze. Mieliśmy okazję wysłuchać przemówień potomków pomordowanych oraz

skomponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie na tę okazję utworu w wykonaniu orkiestry Filharminii Pomorskiej. Podczas uroczystości w Toruniu dla wszystkich przygotowany był obiad w plenerze i upominki za wykonanie zadań w grze. Na koniec harcerze realizujący zadania otrzymali odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci (również my). Impreza była w całości sponsorowana przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Warto dodać, że honorowy patronat nad nią objął prezydent RP. Nasi harcerze spisali się doskonale pełniąc służbę podczas sobotniej doniosłej uroczystości. Pochwala należy się: dh. Martynie Chróśniak, dh. Emilii Kolińskiej, dh. Oliwii Tarasce, dh. Julii Kluczewskiej, dh. Laurze Szal, dh. Mikołajowi Kaczmarkowi, dh. Filipowi Jaskotowi, dh. Bartkowi Markowi, dh. Karolinie Śmigielskiej, dh. Aleksandrze Łagockiej, dh. Małgorzacie Trawińskiej, dh. Jgodzie Śledzik, dh. Oskarowi Falkowskiemu. Oskar dodatkowo został poproszony o wywiad dla TV 3 Bydgoszcz i radia PiK. Wypadł wspaniale. W czasie wyjazdu inegrowaliśmy się z zaprzyjaźnionymi harcerzami ze Żnina, Łabiszyna, Szubina oraz innych hufców. Wróciliśmy wieczorem pełni pozytywnych wrażeń. Opiekę nad harcerzami z 5 DH, 11 DS i 12 GDH sprawowali – druhowie Halina i Marek Kolińscy. Czuwaj!

dh. Halina Kolińska