|
AdminS

Kilka dni temu obchodziliśmy 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Katecheci z naszej szkoły: p.Urszula Osuch, ks. Bogusław Krzemiński i ks. Jakub Janiak zaproponowali, żebyśmy tegoroczny Dzień Papieski spędzili w inny niż zwykle sposób. 23 października zaprosili nas do Miejskiego Domu Kultury na przedstawienie. Obejrzany przez nas spektakl był niezwykły. Przygotowali go pracownicy i pensjonariusze Środowiskowego Domu Pomocy na czele z p. dyr. Agnieszką Kaniuka, we współpracy z księdzem kanonikiem Stanisławem Talaczyńskim. W inscenizacji przedstawiono życie Jana Pawła II od narodzin do śmierci. Tekst mówiony był przeplatany śpiewem. W przedstawieniu wystąpiło wielu ludzi niepełnosprawnych. Każdy z aktorów grał emocjami, sercem, całym sobą. Było to wyzwanie dla niepełnosprawnych, ale i pełnosprawnych aktorów, z którym sobie świetnie poradzili. O czym aktorzy chcieli nam powiedzieć ze sceny? Myślę, że nie tylko o WIELKIM Polaku, papieżu, ale o tym, że WIELKIMI stajemy się, kiedy jesteśmy po prostu ludźmi: w swojej codzienności, gdy walczymy ze swoimi słabościami, realizujemy marzenia, pomagamy innym, traktujemy jak równych sobie. Występ był nie tylko hołdem oddanym papieżowi, ale uczył nas akceptacji różnorodności. Widzowie docenili przedstawienie. Nie obyło się bez braw na stojąco. Wielu z oglądających towarzyszył szczery, miły uśmiech, oraz płynące po policzkach łzy. Mam nadzieję, że ta inscenizacja pozostanie na długo w naszej pamięci. Wszystkim aktorom dziękujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich pasji. Kochani, pamiętajcie, kulturę narodu mierzy się tym, jak troszczy się  on o słabszych, chorych, niepełnosprawnych. Gratulujemy serdecznie wszystkim pracownikom Środowiskowego Domu Pomocy.

-w imieniu widzów Agata Wojciechowska