|
AdminS

      

15.11.2018r. kilka klas z naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w spotkaniu z prof. Jerzym Bralczykiem oraz Panem Michałem Ogórkiem. Prof. Jerzy Bralczyk jest niewątpliwe jednym z  najbardziej cenionych specjalistów w  dziedzinie polskiego językoznawstwa. Michał Ogórek to uznany dziennikarz, felietonista i satyryk. Panowie przyjaźnią się od wielu lat. My mieliśmy okazję brać udział w wykładzie zorganizowanym specjalnie dla uczniów z terenu naszego miasta. Szczególną wesołość w czasie spotkania wzbudziły cytowane przez prof. Bralczyka absurdy związane z używaniem przez nas przydawki sobie np. siedzę sobie, jadę sobie. Poruszyli także temat odmiany żeńskich form takich wyrazów jak: profesor, psycholog, dramaturg. Pan profesor stwierdził, że poprawną i lepiej brzmiącą formą jest pani profesor, pani psycholog itd. Uczniów interesował też temat odmiany nazwisk i dzięki pytaniu naszej koleżanki, dowiedzieliśmy się, że 99% polskich, męskich nazwisk podlega deklinacji. Nikt z nas nie żałował decyzji pójścia  na spotkaniu z prof. Bralczykiem i Panem Ogórkiem. Był to niezwykle mile spędzony czas. Dziękujemy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin za umożliwienie nam posłuchania tego wspaniałego wykładu.

Maria Wolska, kl. II LO