|
AdminS

W tym roku nasza szkoła zgłosiła swe uczestnictwo w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Już 4 grudnia 2018 roku uczniowie i sympatycy Zespołu Szkół w Barcinie będą mogli wyrazić swój sprzeciw wobec prześladowania innych. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów. Jest on corocznie organizowany przez Amnesty International.

Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Mówią: „chcemy świata wolnego od dyskryminacji. W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania. W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. My będziemy pisać listy 04.12.2018r. w obu budynkach szkoły. W czasie Maratonu piszemy w obronie konkretnej osoby, której prawa człowieka zostały złamane. Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. W 2017 roku w całej Polsce, w ponad 700 miejscach napisano 308 838 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Potrzebują wsparcia, dlatego podczas Maratonu w naszej szkole będziemy pisać w obronie Gulzar Duszenowej z Kirgistanu. W 2002 r. straciła czucie w nogach po wypadku samochodowym z udziałem pijanego kierowcy. W następnym roku nagle zmarł jej mąż i stała się jedyną opiekunką dla dwójki małych dzieci. Wiele lat później spotkała inne osoby z niepełnosprawnościami, które organizowały się w stolicy, Biszkeku. Zdała sobie sprawę, że mierzą się ze wspólnymi problemami, w tym trudnościami w znalezieniu zatrudnienia, ponieważ miejsca pracy nie są przystosowane do wózków inwalidzkich. Uczyniła swoją życiową misją to, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami możliwość życia z godnością i swobodnego poruszania się. Nadal jednak napotyka bariery. Potrzebuje pomocy, by zejść po schodach do jej drzwi wejściowych. Jej droga jest wyboista i pełna dziur, więc nie może pchać wózka inwalidzkiego. Napotyka codzienną dyskryminację w społeczeństwie, w którym kobiety nie powinny się wypowiadać, a osoby z niepełnosprawnością są postrzegane jako „inwalidzi” z nieuleczalną chorobą. Ale Gulzar odmawia milczenia. Wesprzyjmy ją. Powiedzmy Kirgistanowi, aby poparł walkę Gulzar o zmianę. Okażmy solidarność Gulzar, aby wiedziała, że wspieramy ją w walce o świat, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć z godnością.

Zachęcamy do współpracy i zaangażowania się. Jeśli ktoś chce okazać solidarność osobom, których prawa człowieka są łamane, może przyłączyć się do akcji Zespołu Szkół w Barcinie. Przedsięwzięcie to realizują nauczycielki ZS w Barcinie: pani Renata Dziurzyńska, pani Hanna Grobelska, pani Iwona Szkopiak, pani Sylwia Gwizdała i pan Marek Kaczmarek, do których można zgłaszać się z pomysłami. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Amnesty International.

Opracowanie: I. Szkopiak