|
AdminS

ratownik5 marca 2019r. od naszej wychowawczyni dowiedzieliśmy się, że czeka na nas niespodzianka. Okazało się, że podczas zajęć w barcińskiej pływalni ratownicy: Maciej Żmudziejewski i Celina Drozdowska przeprowadzili dla nas bardzo ciekawe i profesjonalne zajęcia z ratownictwa wodnego. Dowiedzieliśmy się jaki podstawowy sprzęt posiadają i do czego służy. Podczas pokazu zobaczyliśmy ich apteczkę pierwszej pomocy, która była naprawdę duuuuża i zawierała o wiele więcej rzeczy aniżeli apteczki samochodowe. Oprócz poznania podstawowego sprzętu ratowniczego nasza koleżanka została unieruchomiona na desce ratowniczej. Zobaczyliśmy jak to się robi i z chęcią pomagaliśmy ją unieruchomić. Dla nas najlepszą sprawą było przeniesienie jej z jednego miejsca na drugie i pod okiem opiekunów i z pomocą ratowników zobaczyliśmy, że stawiając ją pionowo, naszej koleżance z klasy nic się nie stało – nawet nie drgnęła. Ważnym elementem zajęć był pokaz zabiegu resuscytacyjnego na fantomie. Poznaliśmy też rodzaje holowań topielca, które wykorzystaliśmy w dalszej części zajęć. I nadeszła ta chwila, kiedy trzeba było wyłowić manekina napełnionego wodą z dna basenu. Tutaj ogromne brawa należą się Kacprowi Sadłowskiemu z naszej klasy, który pod czujnym okiem ratowników wskoczył profesjonalnie do wody, z dna basenu wyciągnął na powierzchnię wody manekina i holując go przez całą długość płynąc nogami do żabki uratował mu życie – wierzcie nam, wcale to nie jest takie proste. Zachował się jak prawdziwy ratownik. My też próbowaliśmy swoich sił, jednak nikt nie dorównał naszemu koledze, zaraz po wyciągnięciu manekina topiliśmy się razem z nim. Naprawdę trzeba olbrzymich umiejętności, żeby poradzić sobie z holowaniem drugiej osoby.

KLASA IVE SPORTOWA