|
AdminS

Czas spotkania projektowego upłynął bardzo szybko i pracowicie. Nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w kilkudziesięciu godzinach zajęć formalnych i trudnych do zaliczenia spotkań nieformalnych, które odbywały się w ramach gościny zagranicznych uczniów i nauczycieli.

Pierwsze słowo, które ciśnie się na usta, to duma. Byliśmy dumni znaszych uczniów liceum: Bartosza Halika, Julii Mielcarek, Wiktorii Kozieł, Julii Bronk, Patrycji Łysy, Nicole Sopolińskiej, Olgi Wypijewskiej, Martyny Wypijewskiej, Marii Wolskiej, uczniów klas VII: Wiktorii Bujewskiej, Nadii Czerwińskiej, Maksymiliana Gaczkowskiego, Jagody Paszkiet, Wiktorii Ratajczak, Oliwii Taraski, Nikoli Więch, Jana Wolskiego, Zuzanny Zakopiec, Jakuba Balcera i Kingi Nowickiej, ucznia klasy VIII - Konrada Łukomskiego, ucznia klasy III gimnazjum -Karola Forgiel oraz absolwentki Małgorzaty Forgiel, nie tylko dlatego, że wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywanie zadań, nie tylko dlatego, że jakość ich pracy była wysoka, ale głównie dlatego, że mieliśmy ogromną przyjemność obserwować, jak wiele granic czy też ograniczeń było pokonywanych. Cudowne jest bowiem przełamanie nieśmiałości w kontaktach z innymi - niekoniecznie z innych krajów- do publicznych wystąpień, komunikacji w języku obcym i ojczystym - bo o czym tu rozmawiać w tak zróżnicowanej grupie, wychodzenie poza strefę własnego komfortu, by zapewnić komfort osobie goszczonej, przebywające w odmiennej dla siebie kulturze, z dala od rodziny.

 

W projekcie pośrednio brali jednak udział wszyscy uczniowie naszej szkoły wspierani przez wychowawców. Zgromadzone informacje o krajach partnerskich, śliczne dekoracje, udział w spotkaniach i lekcjach z gośćmi - wszyscy nauczyli się wiele i pomogli stworzyć przepiękny wizerunek szkoły. Uczniowie - wielkie brawa.

Drugie słowo, które przychodzi na myśl to wdzięczność - bo za uczniami stali cały czas w ich cieniu Rodzice. To właśnie oni zadbali, by nasze działania przebiegały w przemiłej atmosferze. Prezentowali kulturę Polski i regionu m.in. poprzez rozmowy, wycieczki z gośćmi, przygotowanie tradycyjnych potraw, które znikały w ekspresowym tempie podczas wieczorku kulinarnego. Dawanie dobrego przykładu otwartości serca i przełamywaniu bariery językowej jest warte więcej niż tysiąc słów. Niezawodna Rada Rodziców zaś przygotowała dla wszystkich wspaniałe spotkanie przy grillu, które w połączeniu z atrakcjami zapewnionymi przez panią Justynę Pałkę i pana Krzysztofa Pałkę na długo pozostanie w pamięci naszych gości. Nauczyciele z naszej szkoły upiekli przepyszne ciasta, które z niknęły w mgnieniu oka. Prawdą jest, że Polacy to gościnny naród.

Trzecia wartość promieniująca z miejsc, gdzie też realizowany był projekt to pasja, dzięki której wszelkie ograniczenia znikały jak za dotknięciem magicznej różdżki. Każdy, kto widział w akcji p. Artura Jakubowskiego, nie miał wątpliwości, czym jest język teatru i podążając za nim i jego pasją, nie wiedział, kiedy stawał się żywą rzeźbą, czy aktorem na scenie  - i to nie bez przyjemności. Pani Marta Wilk - Wierzbińska czuwała nad próbami spektaklu i właśnie dzięki jej zaangażowaniu mieliśmy ogromną przyjemność oglądać spektakl w międzynarodowej obsadzie.

Warsztaty kulinarne były okazją do spotkania z fantastycznym szefem kuchni - p. Krzysztofem Leśniewskim, przy którym nawet zwykły ziemniak stawał się poezją.

Kto zaś widział ludzi dziwnie zachowujących się w parku czy na starym rynku w Barcinie, niech wie, że tak właśnie wyglądają osoby zarażone pasją do geocachingu przez p. Jacka Grobelniaka i p. Halinę Pietrzak - eksplorujacy z zapałem niepoznane przestrzenie. Co równie istotne pasją dzielili się nie tylko profesjonaliści, alerównież uczniowie - pasja nie zna bowiem ograniczeń. Uczeń barcińskiego liceum Wiktor Ratajczak oraz gimnazjaliści Kaja Szczygielska, Mateusz Stypczyński  i Michał Wojtkowiak pokazywali, jak wspaniała jest robotyka i drukowanie 3D, ucząc uczestników z Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Turcji oraz kolegów z Polski tworzenia i programowania, rozwijając ich kreatywność. mamy nadzieję, że w listopadzie będziemy mogli dostarczyć uczestnikom projektu gotowe wydruki. Nasze działania wsparł również  bydgoszczanin , Marcin Woźnicki, który wspierany przez uczennicę klasy 7 szkoły podstawowej, Julię Braciszewską wprowadził wszystkich w świat strategicznych gier planszowych w języku angielskim. Zaś uczennice z Turcji, które  w przyszłości planują zawodowo opiekować się dziećmi, skorzystały z gościnności p. Lidii Szałkowskiej - Dyrektora Przedszkola nr 3 w Barcinie i wzięły udział w zajęciach przedszkolnych prowadzonych przez p. Agatę Łysy i Natalię Baranowską, ucząc podczas nich również maluchy tureckich zabaw.

Wyrazy wdzięczności za uprzyjemnienie wizyty uczestnikom projektu kierujemy w stronę Barcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  Barcinie. Nauczycielom z Hiszpanii na zawsze zostanie w pamięci pierwsza wizyta na basenie :) Dzięki uprzejmości pracowników  BOSiR  -u  osoby uczestniczące w projekcie Erasmus plus mogły korzystać nieodpłatnie z basenu w ramach działań promocyjnych.

Ostatnie słowa to pokora i oddanie. W tym miejscu pozostaje podziękować wszystkim, którzy pracowali w cieniu, a bez których wykonanie działań nie byłoby tak przyjemne lub nawet możliwe. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy swoją życzliwością uczynili to międzynarodowe spotkanie jeszcze lepszym. Tak wielkie zadanie musi bowiem realizować duży zespół współdziałających i życzliwych osób. Do najaktywniejszych należeli: mistrzynie sytuacji trudnych p. Edyta Kuflewicz i p. Agnieszka Ciećko, mistrzowie prac administracyjno-dekoracyjnych: p. Ewelina Ziętek, p. Małgorzata Kwapisz - Brokos, p. Magdalena Forgiel, p. Monika Wardęcka, p. Iwona Goździk, p. Paweł Kwaśniewski, p. Joanna Boguszewska, p. Michał Szaforz, mistrzyni przekazywania informacji przez stronę szkoły: p. Sylwia Gwizdała  oraz wszyscy, którzy pięknie przystroili klasy i hole na przyjazd naszych gości;  mistrzowie kamuflażu - czyli nauczyciele języków obcych wspierający dyskretnie działania, prowadzący warsztaty dla uczniów i nauczycieli, towarzyszący wychowankom podczas wszystkich zadań : p. Katarzyna Wachowska, p. Lucyna Taraska, p. Agnieszka Safijan, p. Elżbieta Kwiatkowska, p. Alicja Huszcza; mistrzynie dobrego smaku - p. Alicja Paliwoda i Jolanta Nowicka, które dbały o naszą kondycję fizyczną, przygotowując razem ze swoim zespołem, regeneracyjne poczęstunki oraz nauczycieli czynnych i emerytowanych, którzy wsparli nasz wieczorek kulinarny i pobyt w stanicy własnoręcznie przygotowanym poczęstunki - p. Grażyna Łysy, p. Małgorzata Hulisz Spychalska, p. Jolanta Gołębiewska, p. Urszula Osuch., p. Agnieszka Błażejewska, p. Grażyna Stypczyńska; mistrzowie spraw organizacyjnych - pracownicy obsługi na czele z p. Bronisławą Twerd i p. Alicją Zimną; mistrz obiektywu: Karol Kaśków oraz mistrzowie spraw niemożliwych - czyli wicedyrektorzy p. Małgorzata Wiland i p. Tomasz Woźnicki, którzy poradzili sobie z całym organizacyjnym armagedonem pracy szkoły w tym intensywnym, nietypowym tygodniu.

Dzięki działaniom na rzecz uczniów ZS w Barcinie po raz kolejny współpraca łącząca Urząd Miejski, Miejski Dom Kultury, Stanicę Klubu Żeglarskiego Neptun, Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji w Barcinie, Przedszkole nr 3 w Barcinie  pokazała, jak szczególnym miejscem jest Barcin, nasz region oraz jego mieszkańcy.

Reportaż dotyczący wspomnianych wydarzeń, dzięki TVL Barcin – w szczególności p. Bartłomieja Uszko i Tomasza Kaśków, możemy oglądać w materiałach archiwalnych barcińskiej telewizji.

Link do reportażu:

http://www.tvlbarcin.pl/wideo/2019_05_30/files/erasmus.mp4orgiel,

Izabella Forgiel, Marzena Wolska