|
AdminS

Harcerze z drużyn działających przy Zespole Szkół nr 1 w Barcinie mieli bardzo pracowity rok. Działają w niej nasi obecni uczniowie oraz absolwenci. Uczymy się głównie postawy patriotycznej oraz bycia zaradnym i przedsiębiorczym. Drużyny prowadzą – pwd. Halina Kolińska     i pwd. Marek Koliński. W tym roku wspierała ich dodatkowo p. Karolina Moritz. Oto krótkie sprawozdanie.

W sierpniu część z nas wzięła udział w Ogólnopolskim Zlocie w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. To były niezapomniane wrażenia. Przez pierwszy semestr roku harcerskiego 2018/19 przygotowywaliśmy nowych członków drużyny młodszej do bycia harcerzami. Oprócz tego rozwijaliśmy się zdobywając kolejne sprawności i śpiewając piosenki harcerskie. Kilku z nas nauczyło się lepiej grać na gitarze. We wrześniu organizowaliśmy spotkanie przy ognisku dla seniorów wraz ze śpiweaniem pieśni patriotycznych. Ćwiczyliśmy się też do przedstawienia o Powstaniu Wielkopolskim, które zaprezentowaliśmy społeczności lokalnej 9 stycznia 2019 r. w Miejskim Domu Kultury. Wraz z drużynowymi braliśmy udział w kilku spotkaniach w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Dla tejże biblioteki w ramach projektu "Polski da się lubić" przygotowaliśmy grę miejską po Barcinie związaną z językiem polskim. W tym roku zdobyliśmy też Odznakę

Opiekuna Miejsc Pamięci oraz, zawożąc ziemię pobraną z Barcina - uczestniczyliśmy w uroczystościach odsłonięcia pomnika Ofiar Masowych Mordów w Toruniu. Jak co roku uczestniczyliśmy w klimatycznym Marszu do Miejsc Pamięci, zapalając jeszcze przed 1 listopada znicze ku czci osób zasłużonych dla naszej małej ojczyzny. Z kolei podczas obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Barcinie pełniliśmy honorową wartę przy odsłanianej tablicy w Parku Wolności im. Józefa Piłsudskiego. W grudniu przekazywaliśmy w szkole i w kościele podczas Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju. Wraz z Burmistrzem Barcina odwiedzaliśmy groby Powstańców Wielkoplskich i zapalaliśmy na nich znicze. Na wiosnę sadziliśmy drzewa w lubostrońskim lesie, chcąc pomóc w usuwaniu skutków nawałnicy z 2017 roku. W kwietniu obstawialiśmy punkt podczas Rajdu Pałuk – ćwicząc uczestników w języku migowym. Nie mogło nas zabraknąć przy Kamieniu Katyńskim podczas gminnych obchodów Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej – składaliśmy kwiaty, mówiliśmy wiersze i prezentowaliśmy piosenki. Wcześniej posadziliśmy tam kilka kwiatów i posprzątaliśmy teren. Z naszej inicjatywy prowadziliśmy też wieczorną Katyńską Drogę Krzyżową w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe. W kwietniu uczestniczyliśmy w całodziennym Złazie Chorągwianym "Woda jest Życiem", podczas którego, biorąc udział w grze miejskiej, poznawaliśmy tajniki kanałów bydgoskich. Następnie przygotowywaliśmy zadania przedzlotowe, bo na dni 14, 15, 16 czerwca planowany był nasz hufcowy Zlot Ognik. W Żninie i Smerzynie przeżyliśmy w tym roku niezapomnianą przygodę – było pływanie żaglówkami, zwiedzanie nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej, gry terenowe, kurs krótkofalarstwa, ognisko oraz prezentacje poszczególnych środowisk dotyczące historii harcerstwa. My przedstawialiśmy okres 1945 – 1989.

Teraz planujemy wakacje oraz kolejny rok harcerski, który - mamy nadzieję - będzie równie ciekawy i pełen przygód. Pozdrawiamy wszystkich po harcersku. Czuwaj!

HK