AdminS

Drugiego września 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół uroczyście inaugurowali nowy rok szkolny. Po ponad dwóch miesiącach wspaniałych wakacji nastał czas powrotu do szkolnych ławek i do nowych obowiązków.

Dzisiaj spokojnie i radośnie rozpoczęto nowy rok szkolny. Nie każdy wrzesień w historii Polski był tak barwny, radosny i pełen wakacyjnych wspomnień. Nie zawsze też dzieci w pierwszych dniach września zdążały do szkoły, aby się spotkać ze swymi rówieśnikami i powitać nowy rok szkolny. 1. września minęła 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, a symbolem niemieckiego ataku stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4:45 strzałami z pancernika "Schleswig-Holstein". Nie możemy również zapomnieć o dniu 1. sierpnia 1944 r.75 lat temu o godz. 17.00 – zwanej godziną „W” wybuchło powstanie warszawskie. Powstańcy bronili się zaciekle przez 63 dni, ale dlatego,  że brakowało im broni, amunicji, wody, żywności oraz lekarstw, Warszawa uległa zniszczeniu. Wyzwolenie nadeszło dopiero w roku 1945.

W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami szczególny hołd chcielibyśmy oddać osobom urodzonym przed zakończeniem II wojny światowej, czyli przed 8. maja 1945 roku. To ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. Dzisiejsza data to symboliczny sposób dokończenia przez tamto pokolenie przerwanej przed osiemdziesięciu laty edukacji. Ich trudny los nie poszedł na marne, a dzięki temu teraz możemy spokojnie rozpocząć edukację. Za to wszystko dziękujemy Polskim Dzieciom Wojny.

Dzisiaj uczniowie pożegnali wakacje. Ale pocieszeniem  jest informacja, że do końca roku szkolnego pozostało już tylko 295 dni! Drodzy Uczniowie, pamiętajcie też, że szkoła to placówka, w której obowiązują konkretne reguły i przepisy ustanowione przecież dla Waszego dobra i bezpieczeństwa. Pilnujcie zatem zachowania swojego i swoich kolegów. Niech nasza szkoła będzie miejscem przyjaznym uczniowi. Bierzcie aktywny udział w życiu szkoły, w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach, rozsławiając imię naszej szkoły na terenie gminy, powiatu, województwa, a nawet kraju. Patrzcie w przyszłość z optymizmem, bądźcie pełni radości i czerpcie energię do pracy z wakacyjnych przygód. I pamiętajcie, że:„ Im więcej wiedzy posiądziecie teraz, tym trudniej będzie Was pokonać w przyszłości – o tyle będziecie mądrzejsi…”.

Iwona Szkopiak