AdminS

Barcińska edycja Narodowego Czytania 2019 odbyła się 7 września na Targowisku Miejskim. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowana przez następnego Prezydenta - Andrzeja Dudę. Do tegorocznego czytania wybrano osiem, następujących polskich nowel: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orkę” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. Powyższa akcja ma na celu wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz potrzebę dbałości o polszczyznę, jak również popularyzację czytelnictwa.

Zespół Szkół w Barcinie był ponownie współorganizatorem tego przedsięwzięcia - wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin oraz z Miejskim Domem Kultury. W dniach poprzedzających wydarzenie, uczniowie klasy II Liceum i klasy VIII a, jak również druhny i druhowie z I Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza w Barcinie, roznosili ulotki informujące o Narodowym Czytaniu. Spotkanie z czytelnikami na barcińskim targowisku prowadzili: Artur Jakubowski - Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Grażyna Szafraniak - Dyrektor Biblioteki Publicznej i Marzena Wolska - Dyrektor Zespołu Szkół w Barcinie. Polskie nowele, które cechują uniwersalne treści, polskość oraz zawsze aktualne refleksje nad człowiekiem i społeczeństwem, czytali: Burmistrz Barcina - Michał Pęziak, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy - Agnieszka Kaniuka, Kierownik Referatu Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Urzędu Miejskiego - Lidia Kowal, Zastępca Burmistrza Barcina - Hubert Łukomski, barcińska poetka - Zofia Jesionowska oraz lokalny pisarz - Wojciech Burdelak. Wszyscy czytający byli ubrani w stroje nawiązujące do epoki, z której wywodzą się prezentowane utwory. Na koniec można było w quizie z nagrodami sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą wysłuchanych fragmentów utworów.

Pogoda tego dnia nie sprzyjała zarówno organizatorom, jak i publiczności. Pomimo to, znaleźli się miłośnicy literatury, którzy zatrzymywali się w strugach lejącego deszczu, aby choć na chwilę przenieść się w świat, jakże ciekawej i inspirującej polskiej nowelistyki. Szkoda tylko, że wśród przybyłych na to wydarzenie, trudno było zauważyć barcińską młodzież, poza małymi wyjątkami. Nielicznym uczniom, którzy byli z nami podczas Narodowego Czytania 2019, bardzo dziękujemy. Zapraszamy na kolejną edycję za rok.

Nauczyciele bibliotekarze:   Joanna Kranc, Halina Pietrzak