AdminS

    

W jedenastym już Powiatowym Konkursie Gwary Pałuckiej "Ocalić od zapomnienia" brało w tym roku udział ponad pięćdziesięciu uczestników ze szkół powiatu znińskiego. Zmagania miały miejsce w czwartek 28 listopada 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że w kategorii klasy I-IV szkół podstawowych I miejsce wywalczyła uczennica klasy III c Zespołu Szkół w Barcinie - Zuzanna Kwaśniewska. Opiekunem Zuzi jest pani Ela Rydlewska. W kategorii klas V-VIII szkół podstawowych triumfowała Karolina Mazurek zdobywając I miejsce, tuż za nią na II miejscu uplasowała się Julia Chmura - obie dziewczynki to uczennice klasy V a Zespołu Szkół w Barcinie, a przygotowywały się pod okiem nauczycielki pani Haliny Kolińskiej. Jak co roku uczestnicy mieli możliwość spotkania Mirosława Kazimierza Binkowskiego (autora wielu wierszy w gwarze pałuciej oraz wielkiego miłośnika miasta Żnin), który zasiadał w jurry. Nasza książnica zadbała też o począstunek dla przybyłych gości, oprócz napojów i słodyczy można było skosztować wybranych pałuckich dań.

Zarówno laureaci konkursu, jak i przygotowujący ich nauczyciele otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!

Halina Kolińska

zdjęcia: http://www.biblioteka.barcin.pl/inne-wydarzenia/37-inne-wydarzenia/3158-gwara-palucka-po-raz-jedenasty