AdminS

Uczniowie klas VIIb i VIIc podczas zdalnego nauczania na lekcji języka polskiego mieli okazję poznać historię i zasady tworzenia komiksu. Uczniowie korzystali z platformy gov.pl - https://epodreczniki.pl/a/czym-jest-komiks-cz-i/DVcsFQpxZ

Dowiedzieli się między innymi, że "komiks, tak jak i inne dziedziny sztuki, jest przede wszystkim rodzajem opowieści. Twórcy komiksów opowiadają historie za pomocą obrazów. Mają one szczególny charakter. Są to obrazy sekwencyjne, tzn. takie, które dopiero celowo zestawione obok siebie tworzą narrację i pozwalają zrozumieć odbiorcy jej sens. Zanim pod koniec wieku XIX opublikowano pierwsze komiksy, istniała już długa tradycja opowiadania obrazem sekwencyjnym, do której komiks nawiązywał. Pierwsze obrazy sekwencyjne powstawały w starożytności. Rodzajem opowieści obrazkowej wykonanej w postaci reliefubyła ustawiona w 113 r. na Forum Trajana w Rzymie kolumna Trajana. W 155 scenach dokumentowała zwycięską kampanię wojenną cesarza."

Do zadań uczniów należało też wykonać krótki komiks na dowolny temat. Można było inspirować się omawianą niedawno na lekcjach "Świtezianką" lub tematami bieżącymi, takimi jak pandemia koronawirusa. Zapraszamy do lektury komiksów stworzonych przez naszych uczniów. Miłej zabawy!

Halina Kolińska