AdminS

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka życzymy Wam wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, radości i entuzjazmu w poznawaniu świata, szczęścia, spełnienia najskrytszych marzeń, sukcesów w szkole, rozwoju swoich pasji i talentów oraz beztroskiej zabawy i dużo uśmiechu!

Dla Was piosenka w wykonaniu Majki Jeżowskiej ,,Wszystkie dzieci nasze są - zapraszamy do wysłuchania.

Dedykujemy Wam również wiersz Doroty Betlewskiej

,,Prezent dla dziecka''.

Najlepszy prezent dla dziecka,

to czarodziejska pałeczka.

Wygląda tak niepozornie,

jak zwykły kawałek kija,

lecz pożyteczna ogromnie bo uczy, bawi, rozwija.

Gdy czarodziejską pałeczkę kupi mi wreszcie mama,

to górę innych zabawek, już wyczaruję sama.

Prawa Dziecka w piosence - wsłuchajcie się.

Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce 1 czerwca. Obchody tego święta mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze. Wielu rodziców już na kilka tygodni przed świętem poszukuje idealnych prezentów dla swoich pociech.

A jak to święto jest celebrowane w innych krajach?

Poniżej kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.

1. We Francji  zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony.

2. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel.

3. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

4. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny - duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze - synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

 5. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Dzień Dziecka kojarzy się głównie z prezentami.Jednak to święto ma jeszcze inny, głębszy wymiar. Pomysłodawcy tej uroczystości chcieli, żeby w tym dniu uczyć wszystkie dzieci między innymi braterstwa

i zrozumienia dla najmłodszych z innych krajów.

Proponujemy obejrzenie cyklu reportaży ,,Dzieci Świata "- M. Figiel.

https://youtu.be/lXXsAajTMw8

Dzieci - twarze świata

https://youtu.be/UP9P0uB2Llw

Zobaczcie najsłodsze i najśmieszniejsze dzieci na świecie, które wywołają uśmiech na waszych twarzach.

https://www.youtube.com/watch?v=MTu9a8bMnNY

Na koniec zachęcamy Was do wysłuchania piosenki w wykonaniu Majki Jeżowskiej ,,Kolorowe Dzieci".

https://youtu.be/Y_kIVuTfVk4

Życzymy miłego świętowania - Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół w Barcinie.

                                                                                               Opracowanie: I. Goździk, R. Szaforz