AdminS

W gościnnych progach Zespołu Szkół odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka zachęcała do czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Punktualnie o godzinie 1100 prowadzący imprezę: pani Renata Grabowska, pani Marzena Wolska oraz pan Artur Jakubowski -  w imieniu organizatorów: Biblioteki Publicznej im. Jakuba Wojciechowskiego, Miejskiego Domu Kultury oraz Zespołu Szkół – przywitali serdecznie przybyłych gości, przypomnieli tytuły wcześniej czytanych utworów, przybliżyli życiorys Juliusza Słowackiego oraz genezę powstania utworu i jego treść. Po tak wyjątkowym wstępie głos zabrała pani Olga Gralak – Ćwikła, pracownica barcińskiej biblioteki, która w swojej prelekcji scharakteryzowała obecnym epokę romantyzmu.

W części głównej spotkania fragmenty dramatu w postaci krótkich scenek teatralnych przedstawili młodzi adepci sztuki teatralnej: Wiktoria Karbowiak, Aleksandra Erdman, Weronika Forgiel, Agata Muranty, Adrian Staszak i Bruno Maciejewski z grupy ATMA, czyli Akademii Teatru Młodego Aktora, prowadzonej przez pana Artura Jakubowskiego. Przedmowy do ich występów przeczytali: pani Zofia Jesionowska – barcińska poetka, pan Wojciech Burdelak – autor pięciu powieści oraz pan Hubert Łukomski – zastępca Burmistrza Barcina.

Narodowe Czytanie w naszym mieście tradycyjnie zakończył quiz znajomości utworu. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na zadane przez prowadzących pytanie, zdobywał wyjątkowe nagrody.

Dodatkowo, nawiązując do czytanego utworu, organizatorzy przygotowali mały poczęstunek – słodkie maliny, można też było obejrzeć okolicznościową wystawkę dotyczącą Juliusza Słowackiego i jego dzieł.

Dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się  przy ul. Polnej i już dziś zapraszamy na kolejne, jubileuszowe spotkanie z dziełami literatury polskiej.

Halina Pietrzak