AdminS

Corocznie od 1999 roku 21 lutego na świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Jak wiadomo, język jest jednym z wyznaczników odrębności narodowej każdego kraju. Dobrze używać go świadomie, dobrze zauważać jego piękno i bogactwo. Tego zdania są nasze polonistki, zaproponowały więc swoim uczniom szereg zabaw, konkursów i wyzwań, realizując projekt "Ojczysty, czyli mówimy i piszemy po polsku".

Co się działo? Działo się wiele, od klasowych akcji począwszy, na konkursach szkolnych skończywszy. Były: łamańce jezykowe, quizy, wyłapywanie błędów, "Breaking newsy", czyli ciekawostki o języku, uczniowie oglądali też "Błyskawiczne dzieje polszczyzny". Zasypali nauczycieli wytworami swojej pracy, m.in. plakatami, prezentacjami. Wszystko po to, by poczuć się "bliżej języka". Z okazji tego dnia poloniści postanowili też przypomnieć sylwetki literackich patronów roku 2021 i wpleść te postacie w organizowane przedsięwzięcia. Konkurs plastyczny związany był z utworami Stanisława Lema, a kaligraficzny dla klas IV – VIII z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida. Klasy IV z kolei przepisywały kaligraficznie fragmenty tekstów patrona naszej szkoły – Jana Brzechwy. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny - należało przebrać się za dowolną postać literacką lub autora książek (warunek – związek z językiem ojczystym) oraz przesłać zdjęcie do swojego nauczyciela. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, trzeba przyznać, że jury miało trudne zadanie. Oto lista zwycięzców:

Konkurs kaligraficzny

1 miejsce - Mirosław Karliński IV a

2 miejsce - Olga Napierała I LO

3 miejsce - Zofia Janiak IV a

wyróżnienie - Kevin Wieczorek IV b

Konkurs plastyczny

1 miejsce - Alicja Garwol VII c

2 miejsce - Daria Pender VIII a

3 miejsce - Kacper Buzała VIII a

wyróżnienie - Julia Przybylska kl. VIII c

Konkurs fotograficzny na postać literacką lub autora (literatura polska)

1 miejsce - Alicja Szlachcikowska VII a

2 miejsce - Klaudia Kogut V a

3 miejsce - Antoni Mika IV b

wyróżnienie - Kacper Sadłowski VI e

Nagrody w konkursach ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że udało nam się rozbudzić świadomość językową uczniów. Polszczyzna jest piękna, strzeżmy więc jej bogactwa i czystości nie tylko od święta!

Halina Kolińska