AdminS

Cykl zajęć z języka polskiego dotyczący legend polskich postanowiliśmy podsumować lekcją w terenie, która odbyła się 13 maja. Była ona dość nietypowa, ponieważ uczniowie klasy IVa mogli nie tylko spotkać się ze sobą po długim okresie nauki zdalnej, ale także zadbać o środowisko. Wyposażeni w rękawice i worki przeczesywaliśmy gęstwiny krotoszyńskiego lasu, by wyeliminować jak największą ilość odpadów i wywiązać się jednocześnie z wyzwania, rzuconego przez klasę piątą. Najważniejszym punktem spotkania było jednak zapoznanie się z treścią legendy pałuckiej o zatopionym Żninie według Feliksa Malinowskiego. Była ona kluczowa przy zabawie terenowej, która nosi nazwę geocaching. Polegała na poszukiwaniu skarbów (skrytek, keszów) za pomocą odbiornika GPS. Zabawę w odkrywców przygotowała dla nas grupa Barcin Team działająca przy Zespole Szkół w Barcinie, którą reprezentuje pani Halina Pietrzak (toshin) i pan Jacek Grobelniak (grojak). Nie lada wyzwaniem było ustalenie współrzędnych i odszukanie skrytek, które często znajdowały się w starych pniach, spróchniałych korzeniach drzew, a nawet w przydrożnym głazie. Klasa IVa jednak poradziła sobie świetnie i odszukała 12 ukrytych wcześniej przez panią Halinkę skrytek. Tego dnia udało nam się połączyć aktywność fizyczną z ekologią i geografię z językiem polskim. Legenda głosi, że takie rzeczy możliwe są tylko trzynastego;).

M. Korgul