AdminS

Jak często dzieci chodzą do teatru? Czy w ogóle ma on dla nich jakieś znaczenie? Te i wiele innych pytań towarzyszyło mi podczas przygotowań do lekcji na temat teatru w klasie 4a. Postanowiłam dowiedzieć się tego wykorzystując jedną z rutyn myślenia krytycznego- MOST I. Zajęcia na temat teatru rozpoczęliśmy, więc od zapisania 3 słów, 2 pytań i 1 porównania do hasła TEATR. Chętni uczniowie podzielili się swoimi przemyśleniami, które zebrałam i zapisałam na tablicy. Moje najgorsze myśli zostały zwerbalizowane... Okazało się, że dla większości czwartaków teatr to nuda... Następnie dzieci obejrzały krótki film na temat ewolucji teatru. Mogły dzięki temu uzyskać odpowiedzi na niektóre pytania, np. o pochodzenie teatru, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek. 

Na drugiej lekcji postanowiłam przejść od teorii do praktyki i doświadczenia. Wybraliśmy się, więc do Miejskiego Domu Kultury, aby poznać kulisy prawdziwego teatru. Już we foyer przywitał na dyrektor MDK pan Artur Jakubowski oraz pracowniczka MDK-u, absolwenta Zespołu Szkół w Barcinie, a przede wszystkim aktorka Akademii Teatru Młodego Aktora- Wiktoria Karbowiak. Pan dyrektor opowiedział krótko o strukturze domu kultury oraz zajęciach, jakie oferuje MDK, a Wiktoria wprowadziła nas w magiczny świat teatru, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy od kulis. Czwartoklasiści zadawali wiele pytań naszej ekspertce. Mogli wejść na scenę i obejrzeć rekwizyty, które pozostały po sobotniej premierze spektaklu "W małym dworku". Uczniowie zajrzeli także do garderoby i dowiedzieli się, kim jest inspicjent. Wiktoria przygotowała również kilka zadań teatralnych, które uczniowie jakże ochoczo prezentowali na scenie. Mogli potrenować również swoją dykcję, wykonując ćwiczenia artykulacyjne. Nasze zajęcia podsumowaliśmy stosując ponownie rutynę MOST II. Ku mojej ogromnej radości okazało się, że uczniowie zmienili nieco swoje myślenie na temat teatru. Po naszych zajęciach pojawiły się takie określenia jak magia, fantazja, ładny zapach, ciekawy, przyjemność, lepsza wersja kina.:) Miód na moje serce! Już snuję plany na kolejny rok szkolny o wyjeździe do Teatru Polskiego w Bydgoszczy. We wrześniu natomiast musimy koniecznie skorzystać z oferty, jaką zapowiedział już pan dyrektor Artur Jakubowski. Będą to spektakle grane w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Już nie możemy się doczekać. 

Marlena Korgul