AdminS

Podczas dzisiejszych zajęć języka polskiego klasa 5a udała się do Miejskiego Domu Kultury w Barcinie, by zgłębić tajniki sztuki teatralnej. Lekcję rozpoczęliśmy od myślenia krytycznego rutyną MOST. Okazało się, że niektórzy piątoklasiści nie byli jeszcze w teatrze na spektaklu i kojarzą go zaledwie z aktorami, sceną lub kostiumami. W tajniki prawdziwego teatru wprowadziła nas Wiktoria Karbowiak- pracowniczka MDK-u, absolwenta Zespołu Szkół w Barcinie, aktorka Akademii Teatru Młodego Aktora. Wyjaśniła wszystkim, co to jest foyer, dykcja i inspicjent oraz pokazała elementy scenografii, która zdobiła scenę podczas sobotniej premiery spektaklu "W małym dworku". Uczniowie mieli okazję zwiedzić garderoby aktorów, a nawet odegrać krótkie scenki rodzajowe i poćwiczyć dykcję. Okazało się, że nie chcieli wracać do szkoły i na zakończenie sami przygotowali krótką formę sceniczną, za którą otrzymali gromkie brawa. Na końcu posypały się salwy pytań o to, czy w najbliższym czasie możemy wrócić na scenę teatru MDK i kiedy pojedziemy na prawdziwy spektakl. Cieszy mnie wniosek piątoklasistów, że teatr jest nudny dla osób, które nigdy w nim nie były lub go nie rozumieją. Dla nich okazał się fantastycznym przeżyciem.

Marlena Korgul