AdminS

LEGO

Na ostatnich zajęciach języka polskiego licealiści z II klasy mierzyli się z dziełem wielkiego twórcy romantycznego Adama Mickiewicza- "Dziadami cz. III". By pomóc moim uczniom zrozumieć trudny tekst i postawę Konrada (bohatera romantycznego) w Wielkiej Improwizacji, postanowiłam po raz kolejny skorzystać z metody LEGO- LOGOS, której autorem jest dr Jarosław Marek Spychała, filozof i założyciel Akademii Filozoficznej w Warszawie.

Licealiści oprócz zrozumienia i przetworzenia tekstu, musieli wykazać się kreatywnością w tworzeniu przestrzennych budowli, a także myśleniu na temat tego, co "twórca miał na myśli".

Do wykonania zadania uczniowie użyli klocków LEGO lub plasteliny, aby zwizualizować zachowanie postaci i jego relację z Bogiem, narodem, z samym sobą...

Ważne - nawet tutaj nadal pracowali z tekstem dramatu. Na potwierdzenie swoich interpretacji, posługiwali się konkretnymi cytatami z utworu. Metafora, symbolika pomagały uczniom rozwijać wypowiedzi na temat postaci. Każda grupa mogła w trakcie prezentacji dopowiadać to, co jeszcze zauważyła w zachowaniu postaci - w odniesieniu do wykonanej konstrukcji oraz tekstu dramatu. Podczas zajęć padło wiele ciekawych spostrzeżeń!

Marlena Korgul