AdminS

sąd

Ignorantia iuris nocet (Nieznajomość prawa szkodzi) czyli czego dowiedzieliśmy się w Sądzie Okręgowym w Mogilnie podczas wycieczki zorganizowanej przy okazji Tygodnia Mediacji?

18 października uczniowie z kl. VI, VII, VIII i LO wybrali się w podróż aby zapoznać się z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Mieliśmy okazję uczestniczyć w prawdziwej rozprawie karnej z sędzią, prokuratorem, adwokatami i oskarżonymi. Było to dla wszystkich duże przeżycie bo na co dzień nie obcujemy na żywo z przestępcą dowiezionym na rozprawę z aresztu śledczego, który wchodzi na salę rozpraw w asyście policjantów mając skute kajdankami zarówno ręce jak i nogi…

Po zakończeniu rozprawy dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienna praca sędziego, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości i co grozi nieletnim za łamanie prawa.

Wiedzieliście, że przeszkadzanie na lekcji i bagatelizowanie obowiązków ucznia jest przejawem demoralizacji i może skończyć się sprawą w sądzie????

Każdy zainteresowany mógł założyć łańcuch z wizerunkiem orła i usiąść za stołem sędziowskim. Kulisy tego miejsca zrobiły na nas duże wrażenie. Czujemy, że zdobyliśmy wiedzę na temat roli prawa w naszym życiu. Każdy z nas uświadomił sobie również jak nieprzyjemne mogą być konsekwencje jego nieprzestrzegania.                      

Zespół Pedagogów i Psychologów