AdminS
|

21 maja 2019 r. ostatnia grupa uczniów odwiedziła Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie. Byli to uczniowie klasy 2a i 2 c. Wizytę rozpoczęliśmy od pobytu w dyspozytorni, gdzie dyżurujący strażak przyjmuje zgłoszenia akcji i przydziela zadania. Obejrzeliśmy różnorodne wozy strażackie, do których mogliśmy siadać, lądowisko dla helikopterów, ściankę wspinaczkową oraz przeszliśmy przeszkolenie w specjalnej salce edukacyjnej. Byliśmy również w sali gimnastycznej, w której strażacy pracują nad swoją tężyzną fizyczną i sprawnością. Musieliśmy też wezwać pomoc i przeprowadzić rozmowę telefoniczną, uratować kota z drzewa, ugasić wężami pożar, wykonać sztuczne oddychanie. Oglądaliśmy również filmiki dotyczące bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. W pewnym momencie w pomieszczeniu pojawił się dym i naszym zadaniem było bezpiecznie opuszczenie pomieszczenia. To była super lekcja, z której dowiedzieliśmy się jak trudna i niebezpieczna jest praca strażaka. Za umożliwienie wszystkim klasom I – III z naszej szkoły pobytu w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej przesłaliśmy na ręce Komendanta podziękowania za możliwość zwiedzenia budynku straży oraz wszystkim strażakom za poprowadzenie dla nas fantastycznych, pouczających zajęć .

Uczniowie klasy 2 a i 2 c z wychowawczyniami.

AdminS
|

Ruch, taniec i radość to elementy, które dominowały podczas tegorocznego Święta Szkoły 13.06.2019. Hasłami przewodnimi było Witajcie w naszej bajce i Ku pokrzepieniu serc.

Uczniom zaproponowano wiele atrakcji. Mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach artystycznych, realizować zadania wykorzystując swoja wiedzę i umiejętności, brać udział w pikniku oraz zawodach sportowych . Zabawę urozmaicił taniec- w budynku na ulicy Polnej –polonez w wykonaniu klasy 8 i 3 gimnazjum oraz taniec integracyjny ”Belgijka” w szkole na ulicy Artylerzystów zatańczony przez uczniów klas 4-6.

Sprawny przebieg imprezy to zasługa pani Iwony Zbieranek, która koordynowała przebieg imprezy w budynku na ul. Polnej, a także czuwała nad wolontariuszami z naszego liceum, którzy włączyli się w organizację imprezy.

Natomiast koordynatorem całej imprezy i zabawy w budynku przy ulicy Artylerzystów była pani Anna Parczewska. Duże brawa należą się również panu Rafałowi Rydlewskiemu, Jackowi Ojczenaszowi i Rafałowi Moritzowi oraz pani Agnieszce Gaczkowskiej, którzy przygotowali i poprowadzili zawody sportowe.

Dużą atrakcją była owocowa uczta, którą sfinansowała i przygotowała dla wszystkich uczniów Rada Rodziców. Dziękujemy!!

To już prawie koniec roku, czy mamy jeszcze siłę, aby na zajęciach wykazać się kreatywnością i w pełni wykorzystać czas na lekcjach? Ależ tak! Udowodniły to klasy czwarte uczone przez panią Annę Parczewską i Iwonę Szkopiak, które zaproponowały uczniom wykonanie makiet inspirowanych książką „Tajemniczy ogród”. Wyszło wspaniale! Gratulujemy pomysłowości!

AdminS
|

 

Drodzy rodzice, Drodzy uczniowie,

Bezpieczeństwo w szkole jest dla nas priorytetem. Cenimy wszelkie uwagi, wskazówki, które mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa naszych uczniów. Większość spostrzeżeń zgłaszana jest przez rodziców i uczniów osobiście. Za co dziękujemy.

Dla osób, które wolą zachować anonimowość, uruchomiliśmy w szkole skrzynkę na sygnały. Do końca roku szkolnego możecie zgłaszać na kartkach różne, obserwowane przez Was, niepokojące zjawiska, sytuacje szkolne, które wymagają poprawy, w celu zapewnienia jak najlepszego bezpieczeństwa uczniów w przyszłym roku szkolnym.

W budynku przy ul. Artylerzystów skrzynka znajduje się na parterze, w holu przy wejściu bocznym do szkoły. W budynku przy ul. Polnej skrzynka jest umieszczona na I piętrze obok gabinetu wicedyrektora. Zapraszamy do współpracy.

     

AdminS
|

“ Cel ma wówczas sens, gdy pomaga Ci rosnąć,

a wzrastasz przez zdobywanie go,

nie samo osiągnięcie”

 

podsumowanie rokuKoniec roku szkolnego to dobry czas na podsumowanie swojej pracy, ocenę jej efektów. Właśnie w tym celu spotkaliśmy się na sali gimnastycznej przy ul. Polnej 12 czerwca 2019. Bardzo ważnym elementem wzrastania jest autorefleksja. To, że każdy uczeń w naszej szkole jest wyjątkowy nie budzi żadnych wątpliwości. Poprosiliśmy więc w tym roku wszystkie klasy by wykonały plakaty prezentujący wyjątkowość każdej z nich. Bardzo cieszymy się, że dało to pole do twórczego myślenia oraz krytycznej analizy sytuacji. Pokazaliście nie tylko jak pięknie potraficie współdziałać ale również jak kreatywni jesteście. Wyróżnione zostały klasy, które uczestniczyły w lekcjach w największym składzie, uzyskując frekwencję klasy na poziomie 92%. Są to klasy VII A i VIII A. Tylko  jeden uczeń może pochwalić się 100% frekwencją – to Jakub Pomagier z klasy VII c. Dowiedzieliśmy się również czegoś nowego o klasie sportowej – III a ,która nie kryła swojej miłości do czytania i teraz może poszczycić się najwyższą średnią wypożyczeni w tym roku szkolnym. Apel podsumowujący to okazja do pożegnań i podziękowań. Tym razem dziękowaliśmy osobom aktywnie działającym w RSU: Roksanie Dypold, Darii Szefer, Martynie Ojczenasz, Patrycji Patyk i Mai Wojciechowskiej. Żegnaliśmy również tych, którzy już za chwilę opuszczą mury naszej szkoły, a podczas wielu uroczystości dbali o zachowanie ceremoniału szkoły i uroczysty charakter różnych wydarzeń, a mianowicie członków pocztu flagowego i sztandarowego: Michała Wojtkowiaka, Mateusza Kieca, Kaję Szczygielską, Wiktorię Tarnowską, Justynę Kazek, Weronikę Kaczmarek oraz Wiktora Baczyńskiego. Ponieważ apel podsumowujący służy zaprezentowaniu szeroko rozumianych sukcesów i osiągnięć uczniów naszej szkoły, wśród osób zaangażowanych w realizację apelu nie zabrakło osób o różnych talentach - o warstwę artystyczną apelu zadbała Julia Bronk z Barcińskiego LO, zaś wszystkie sukcesy zaprezentowali niemal profesjonalnie Julia Stachowiak i Dawid Marolewski. Oczywiście wszystko to mogliśmy dobrze słyszeć dzięki naszemu nagłośnieniowcowi – Wiktorowi Ratajczakowi, a relację fotograficzną z apelu, prezentującą wszystkich nagrodzonych, dostępną w pod linkiem poniżej, oglądać możemy dzięki pracy fotoreportera – Karola Kaśków. O wszystkich nie wspomnianych w tym artykule sukcesach, których nie da się wyliczyć w tak krótkim artykule, wszyscy mieli i nadal maja okazję przeczytać na stronie naszej szkoły.

Izabella Forgiel i Ewelina Ziętek 

AdminS
|

             

Dnia 5 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 14 w Inowrocławiu odbyło się uroczyste zakończenie konkursu matematycznego Liga Zadaniowa. Z dumą i przyjemnością informujemy, że dwaj uczniowie z naszej szkoły osiągnęli w tym prestiżowym konkursie bardzo wysokie lokaty. Bartosz Koliński z klasy VIb zajął I miejsce w kategorii klas szóstych, a Jakub Balcer z klasy VIIb wywalczył  II miejsce w kategorii klas siódmych szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego. Przygotowywania do konkursu trwały od listopada do marca. Należało przejść kolejno przez trzy etapy. Obu chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z królową nauk. Do konkursu przygotowywały uczniów p. Klaudia Jóźwiak i p. Danuta Wróblewska

AdminS
|

OD 17 CZERWCA DO 14 LIPCA W TESCO (w Barcinie, Łabiszynie, Żninie i Inowrocławiu) MOŻNA ODDAWAĆ GŁOSY NA BARCIŃSKI PROJEKT "ZIOŁOWE PRZYPRAWY Z WŁASNEJ UPRAWY". NASZ PROJEKT OZNACZONY JEST KOLOREM CZERWONYM.

"Ziołowe przyprawy z własnej uprawy" to projekt, który zakłada stworzenie zakątka pełnego ziół - miejsca, gdzie kontakt z przyrodą będzie na wyciągnięcie ręki. Chcemy uczyć dzieci i młodzież, jak prowadzić własne uprawy i w jaki sposób korzystać na co dzień, z tego, co daje nam przyroda. Będziemy siać, sadzić, pielęgnować uprawy, przygotowywać przekąski z dodatkiem wyhodowanych ziół, tworzyć zielniki i po prostu relaksować się na łonie natury."

AdminS
|

 

                  

Klasę 1 b odwiedziły przedszkolaki ze swoimi paniami z Przedszkola nr 3 w Barcinie. Tor przeszkód, który musiały pokonać maluszki był maleńkim sprawdzianem koordynacji wzrokowo-ruchowej dzieci. Poszło im znakomicie. Kolejnym zadaniem było ułożenie wież z kolorowych kubeczków, przygotowanych przez uczniów klasy 1 b. Maluchy poradziły sobie doskonale! Wspólny taniec „A ram sam sam” dał nam wiele radości. Na koniec starsi koledzy pokazali przedszkolakom taniec robotów. Maluszki wyszły zadowolone, a my otrzymaliśmy piękne podziękowanie.

Olga Nowicka

AdminS
|

W poniedziałek 10 czerwca klasy II b i III a wczesnym rankiem wyruszyły zdobywać Trójmiasto. Pierwszym przystankiem było Westerplatte. Dzieci zwiedziły ruiny dawnych koszar oraz przeszły pod pomnik, który upamiętnia obrońców z 1939 r. Kolejnym przystankiem było Stare Miasto w Gdańsku. Odbyliśmy spacer wzdłuż Motławy, zobaczyliśmy Żuraw, kościół Mariacki, pomnik Neptuna. Następnym przystankiem był Sopot. Tam musieliśmy sprawdzić, czy morska woda jest naprawdę słona. Spacerowaliśmy brzegiem i spacerowaliśmy po molo. Tego dnia pokonaliśmy 13 km i zrobiliśmy 20 tyś. kroków. Zmęczeni, ale mega zadowoleni powróciliśmy do Barcina. A może w wakacje „skoczymy” z rodzicami nad morze? Przecież tam jest pięknie!

Uczniowie klasy II b i III a z wychowawczyniami

AdminS
|

5 czerwca pierwszaki z klasy Ic i Id wybrały się do malowniczego Skłudzewa na zajęcia plastyczne i plenerowe. Spędziliśmy tam niezapomniane chwile, pełne sztuki, natury oraz radości bycie ze sobą. Gospodarze przywitali nas pajdą wiejskiego chleba z pysznym, pachnącym latem, żurawinowym dżemem. Program warsztatów objęły działania inspirująco-integrujące w plenerze, gdzie to każdy mały artysta naszkicował wybrane drzewo w malowniczym lasku. Potem przeszliśmy do pełnego tajemnic zameczku, gdzie malowaliśmy palcami na szkle, nasze naszkicowane wcześniej drzewa. Powstałe prace były bogate w różne kolory. Spotkanie prowadzone było przez artystów plastyków pedagogów Fundacji i studentów kierunków artystycznych. Swoistością warsztatów było połączenie fikcji z realnością, zabawy z edukacją, sztuki z informacją.

Agata Baczyńska

AdminS
|

Klasa 4c w ostatnim czasie, na lekcjach przyrody, zajmowała się życiem roślin i zwierząt w różnym środowisku. W tym tygodniu posumowaliśmy swoją pracę i wykonaliśmy plakaty na temat życia w rzece, w jeziorze, na łące, w lesie... Na naszych plakatach pojawiły się rysunki i nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla określonych warunków środowiska. Wiemy, że właśnie ze względu na to środowisko rośliny i zwierzęta przystosowały się do życia, np. łuski, sierść, łodyga itp. Mimo, że podczas pracy słyszało nas chyba pół szkoły :-) wszyscy otrzymaliśmy od Pani pochwałę za zawarte na nich treści i pomysłowość. Niektóre z roślin i zwierząt z plakatu spotykaliśmy podczas wyjść ze szkoły, inne w drodze do domu, na inne pewnie natkniemy się na wakacyjnych szlakach. Wiele z nich oglądaliśmy podczas wycieczki nad morze, w Gdyńskim Akwarium. Kilka lekcji wcześniej mogliśmy osobiście poznać nietypowego osobnika, który nie zamieszkuje Polski na wolności- żółwia lamparciego. Mogliśmy pierwszy raz w życiu dotknąć żółwiej skorupy, przekonać się jak szybko chodzi, zwrócić uwagę na budowę jego skóry i paznokci, dopytać o naturalne warunki życia, oraz życie w terrarium. Mieliśmy mnóstwo pytań. Wielu z nas ma w domu rośliny i zwierzęta, którymi się systematycznie zajmuje. Pamiętamy o tym, że należy o nie dbać, w szczególności podczas panujących teraz upałów.

4c z Panią od przyrody

Klasa 4c w ostatnim czasie, na lekcjach przyrody, zajmowała się życiem roślin i zwierząt w różnym środowisku. W tym tygodniu posumowaliśmy swoją pracę i wykonaliśmy plakaty na temat życia w rzece, w jeziorze, na łące, w lesie... Na naszych plakatach pojawiły się rysunki i nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla określonych warunków środowiska. Wiemy, że właśnie ze względu na to środowisko rośliny i zwierzęta przystosowały się do życia, np. łuski, sierść, łodyga itp. Mimo, że podczas pracy słyszało nas chyba pół szkoły :-)  wszyscy otrzymaliśmy od Pani pochwałę za zawarte na nich treści i pomysłowość. Niektóre z roślin i zwierząt z plakatu spotykaliśmy podczas wyjść ze szkoły, inne w drodze do domu, na inne pewnie natkniemy się na wakacyjnych szlakach. Wiele z nich oglądaliśmy podczas wycieczki nad morze, w Gdyńskim Akwarium. Kilka lekcji wcześniej mogliśmy osobiście poznać nietypowego osobnika, który nie zamieszkuje Polski na wolności- żółwia lamparciego. Mogliśmy pierwszy raz w życiu dotknąć żółwiej skorupy, przekonać się jak szybko chodzi, zwrócić uwagę na budowę jego skóry i paznokci, dopytać o naturalne warunki życia, oraz życie w terrarium. Mieliśmy mnóstwo pytań. Wielu z nas ma w domu rośliny i zwierzęta, którymi się systematycznie zajmuje. Pamiętamy o tym, że należy o nie dbać, w szczególności podczas panujących teraz upałów.

4c z Panią od przyrody

AdminS
|

Trwa miesiąc bibliotek. Z tej okazji barcińska książnica zaprosiła m.in. uczniów naszej szkoły na ciekawe lekcje biblioteczne. W jednej z nich pt. „Czym dawniej ludzie myli zęby? – o higienie w dawnych czasach” wzięli udział uczniowie klas IV pod opieką p. Iwony Zbieranek i p. Katarzyny Czyżewskiej. Tematyka spotkania odpowiadała treściom z podstawy programowej z zakresu przyrody, gdzie porusza się problematykę zdrowego stylu życia. Dzieci uważnie wysłuchały wykładu p. Olgi Gralak – Ćwikły, były bardzo dociekliwe, zadawały mnóstwo pytań, ale same również wykazały się dużą znajomością tematu.

Bardzo dziękujemy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin za możliwość uczestniczenia w dość nietypowej lekcji przyrody.

uczniowie klas IV z opiekunami

AdminS
|

klasy II:
1.Kevin Wieczorek, SP2 Barcin

2.Oliwia Skowrońska, SP Piechcin
3.Krzysztof Kałek, SP2 Barcin
klasy III:
1.Michał Kotlarek, SP Piechcin
2.Oliwier Ratajski, SP Mamlicz
3.Marcelina Niemiec, SP Brzyskorzystew
klasy IV:
1.Marek Starzyński, SP Mamlicz
2.Gracjan Woźniak, SP Gąsawa
3.Wawrzyniec Żelazny, SSP 3 Żnin
klasy V:
1.Nikola Ratajska, SP Mamlicz
2.Bartosz Trzaskowski, SP1 Barcin
3.Franciszek Drzewiecki, SP2 Barcin
3.Patrycja Surma-Staniszewska, SSP 3 Żnin
klasy VI
1.Phillip Dajerling, SP2 Barcin
2.Weronika Nitz, SP Piechcin
3.Błażej Kowalczyk, SP Mamlicz
klasy VII:
1.Jakub Balcer, SP2 Barcin
2.Wiktoria Skoczyńska, SP Piechcin
3.Zuzanna Zelek, SP Piechcin
klasy VIII:
1.Filip Zgud, SP Świątkowo
2.Izabela Tomiczak, SP2 Barcin
3.Wiktor Baczyński, SP2 Barcin

 

AdminS
|

Czas spotkania projektowego upłynął bardzo szybko i pracowicie. Nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w kilkudziesięciu godzinach zajęć formalnych i trudnych do zaliczenia spotkań nieformalnych, które odbywały się w ramach gościny zagranicznych uczniów i nauczycieli.

Pierwsze słowo, które ciśnie się na usta, to duma. Byliśmy dumni znaszych uczniów liceum: Bartosza Halika, Julii Mielcarek, Wiktorii Kozieł, Julii Bronk, Patrycji Łysy, Nicole Sopolińskiej, Olgi Wypijewskiej, Martyny Wypijewskiej, Marii Wolskiej, uczniów klas VII: Wiktorii Bujewskiej, Nadii Czerwińskiej, Maksymiliana Gaczkowskiego, Jagody Paszkiet, Wiktorii Ratajczak, Oliwii Taraski, Nikoli Więch, Jana Wolskiego, Zuzanny Zakopiec, Jakuba Balcera i Kingi Nowickiej, ucznia klasy VIII - Konrada Łukomskiego, ucznia klasy III gimnazjum -Karola Forgiel oraz absolwentki Małgorzaty Forgiel, nie tylko dlatego, że wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywanie zadań, nie tylko dlatego, że jakość ich pracy była wysoka, ale głównie dlatego, że mieliśmy ogromną przyjemność obserwować, jak wiele granic czy też ograniczeń było pokonywanych. Cudowne jest bowiem przełamanie nieśmiałości w kontaktach z innymi - niekoniecznie z innych krajów- do publicznych wystąpień, komunikacji w języku obcym i ojczystym - bo o czym tu rozmawiać w tak zróżnicowanej grupie, wychodzenie poza strefę własnego komfortu, by zapewnić komfort osobie goszczonej, przebywające w odmiennej dla siebie kulturze, z dala od rodziny.

Czytaj więcej: Erasmus + "Kreatywność w klasie" - czas na...
AdminS
|

Zwolnieni z teorii to ogólnopolska olimpiada dla szkół średnich, w ramach której uczniowie sami realizują projekty społeczne. Zdobywają przy tym praktyczne umiejętności potrzebne na rynku pracy. O projekcie usłyszeliśmy po raz pierwszy na zajęciach z przedsiębiorczości. Pani Anna Kończal opowiedziała nam o etapach projektu i zaoferowała pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Postanowiłyśmy wziąć udział w Zwolnionych z Teorii i stworzyłyśmy własny projekt społeczny: „Eko od małego”. Dnia 30 maja 2019 roku przeprowadziłyśmy zajęcia w Przedszkolu nr 3 w Barcinie. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko. Na początku przedstawiłyśmy się dzieciom i zapytałyśmy o skojarzenia związane z ekologią. Kolejnym zadaniem było wykonanie kolorowych pojemników na odpady. Następnie wspólnie segregowaliśmy odpady, które przynieśli młodzi ekolodzy. Szybko zapamiętali, do którego kosza należy wrzucić szkło, plastik czy papier. Dzieci układały także puzzle, których głównymi bohaterami były zwierzęta. Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu przyczyni się do zdobycia przez przedszkolaków określonych wiadomości, umiejętności i postaw przyrodniczo-ekologicznych.

Martyna Antkowiak, Wiktoria Karbowiak, Marta Burnos – uczennice klasy I LO

AdminS
|

Dnia 31 maja 2019 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch lekcjach zorganizowanych w ramach projektu: Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży - Bakcyl. Projekt Bakcyl to przykład społecznie odpowiedzialnego współdziałania sektora bankowego na rzecz podniesienia poziomu wiedzy finansowej młodego pokolenia Polaków. Opiera się na zaangażowaniu pracowników banków do roli trenerów (wolontariuszy) przygotowanych do prowadzenia lekcji z młodzieżą. W naszej szkole lekcje poprowadziła pani Barbara Pawlik. Tematem zajęć były pieniądze, oszczędzanie i inwestowanie. Realizowane przez panią Barbarę tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Uzmysłowiliśmy sobie, że warto oszczędzać i w sposób przemyślany dysponować własnymi pieniędzmi. Serdecznie dziękujemy pani wolontariusz za przekazanie nam cennej wiedzy o finansach, a pani Annie Kończal za zorganizowanie tej niezwykłej lekcji.

Uczniowie I klasy LO

AdminS
|

Dnia 30 maja 2019 roku uczestniczyliśmy w zajęciach z przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim w Barcinie. Zajęcia zostały poprowadzone przez panią Marlenę Czerwiak (inspektora ds. działalności gospodarczej), panią Wiolettę Szumacher (pracownika żnińskiego oddziału ZUS-u), panią Agnieszkę Zdralek (pracownika Urzędu Skarbowego w Żninie) oraz panią Bernadetę Chojnacką (skarbnika gminy Barcin). Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje podatków, co składa się na budżet gminy oraz jakie są wydatki gminy Barcin. Zajęcia były bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję uczestniczyć w podobnym spotkaniu. Serdecznie dziękujemy wyżej wymienionym panią za przekazanie nam przydatnej wiedzy, a panu wiceburmistrzowi Hubertowi Łukomskiemu za zorganizowanie spotkania.

Uczniowie I klasy LO