Kolorowe jajka to znak Wielkanocy. Symbolizują one początek, zmartwychwstanie i odrodzenie. Ich zdobienie ma bardzo bogatą tradycję. Najpopularniejsze były pisanki i kraszanki. Obecnie pojawia się coraz więcej ciekawych sposobów na ich  dekorację, między innymi metodą decoupage. W nawiązaniu do dawnych zwyczajów nasza biblioteka zorganizowała mini - warsztaty przygotowywania pisanek batikowych. Jest to najstarsza technika zdobienia jajek i polega na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli jajka w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie pokryte warstwą wosku. Dziewczęta, które wzięły udział w tym spotkaniu, przekonały się, że ich przygotowanie nie należy do najłatwiejszych, jednak świetnie sobie poradziły z tym zadaniem. Trzygodzinny, pełen śmiechu warsztat zakończył się stworzeniem przez każdą z uczestniczek dwóch, pięknych pisanek. Po złożeniu sobie świątecznych życzeń uczennice wróciły do domu by pochwalić się swoimi małymi dziełami. My ze swojej strony mamy nadzieję, że tradycja zdobienia jajek nigdy nie zostanie zapomniana.

Halina Pietrzak

8 i 9 stycznia na zaproszenia pani bibliotekarki pierwszaki pojawiły się w bibliotece na specjalnych lekcjach bibliotecznych,  na których poznały zasady obowiązujące w bibliotece szkolnej.  Pierwszoklasiści  zapoznali się z prośbami książki, wiedzą już jak odróżnić książkę wypożyczoną w bibliotece od tej kupionej w księgarni. Dokładnie zapoznały się z książeczkami, które oferuje szkolna biblioteka. Były zachwycone kolorowymi ilustracjami i z wypiekami na twarzy rozpoznawali na okładkach swoje ukochane postacie z bajek. Wszystkie zobowiązały się do przestrzegania regulaminu biblioteki oraz solennie obiecały oddawać wypożyczone książeczki w rtwrminie. Każdy pierwszak wyszedł z biblioteki uśmiechnięty z wypożyczoną  książeczką pod pachą  J

Sylwia Gwizdała

30 listopada 2016 roku to dzień wróżb w bibliotece czyli popularne Andrzejki. Całą imprezę pod czujnym okiem pani Eli Dolatowskiej przygotowały uczennice z klas V i VI. Na każdej przerwie wszyscy odwiedzający pięknie przystrojoną czytelnię, która stała się tego dnia Jaskinią Wróżb mogli sobie wywróżyć przyszłość. Było kilka stanowisk z wróżbami: karty, serca, kubeczki itp.  Czytelnia tego dnia pękała w szwach . Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych przez panią Elę Dolatowską.

18 listopada w bibliotece szkolnej odbyła się wielka uroczystość. Tego dnia  uczniowie klasy 1 a zostali pasowani na czytelników  szkolnej. To wielkie święto dla pierwszaków ale także dla nas bibliotekarzy. 

Z tej okazji uczniowie działający w Kółku Przyjaciół Książki przygotowali krótką inscenizację, która wprowadziła ich młodszych kolegów w świat bajek i książek. Uczniowie dowiedzieli się również , jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Poznali także regulaminy wypożyczalni czytelni.  Odpowiadali na bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Nasi nowi czytelnicy otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek, które jak co roku przygotowały nasze sąsiadki ze świetlicy szkolnej- panie Iwonka i Karolina. I wreszcie przyszedł czas na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

24 października rozpoczęła się organizowana przez bibliotekę szkolną  zabawa w detektywów, która polega  na wytropieniu zgubionych stron książki. Jest na niej umieszczony cytat z książki.  Zadanie detektywa polega  na podaniu autora i tytułu książki z której pochodzić będzie cytat. Na zwycięzcę czeka  słodka nagroda w bibliotece.

Dzisiejszym super detektywem została Zuzanna Sajda z klasy  III d. Gratulujemy serdecznie :-)

 

Bądźcie czujni kochani – jutro następna zagadka !!!!

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Biblioteka szkolna jak co roku przygotowała dla wszystkich czytelników wiele niespodzianek i atrakcji.

Prawie wszystkie klasy skorzystały już z zaproszenia na lekcję biblioteczną, na której miały okazję nauczyć się techniki tworzenia Lapbooków. Niedługo na stronie szkoły umieścimy zdjęcia tych najciekawszych. Wszystkie Wasze dzieła będą wystawione w bibliotece szkolnej.

Już od piątku osoby zmierzające do biblioteki mogły zauważyć książkowe schody. Wzrokowcy z  łatwością zapamiętają autorów i tytuły książek.

 W najbliższy piątek natomiast zapraszamy na randkę w ciemno z książką pod hasłem „ Nie szata zdobi książkę”

Przez cały październik „Tajemniczy Ktoś” będzie polował z aparatem fotograficznym i przyłapywał na czytaniu najgorliwszych miłośników książek. Galeria Szkolnych Zaczytanych powstanie na holu przy bibliotece szkolnej.

 

Od 24 października zapraszamy tez wszystkich czytelników do zabawy w detektywów, która polegała będzie na wytropieniu zgubionych stron książki.

Będzie na niej umieszczony cytat z książki. Zadanie detektywa polegało będzie na podaniu autora i tytułu książki z której pochodzić będzie cytat. Na zwycięzcę czekać będzie słodka nagroda w bibliotece.