IX edycja „poPaTrz” za namiW czwartkowe popołudnie (19.10.2017r.) całą grupą wyruszyliśmy do inowrocławskiego Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka, by wziąć udział w  nocnych warsztatach, których tematem była profilaktyka i sztuka, a nazajutrz (20.10.2017r. ) w IX Wojewódzkim Profilaktycznym Przeglądzie Teatralnym „poPaTrz” zorganizowanym przez II LO im. M. Konopnickiej i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka pod honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Starosty Inowrocławskiego i Impresariatu Programu PaT.

 

W nocnym spotkaniu wzięło udział kilka grup, między innymi ze Strzelna, Włocławka, Chełmna, Złotnik Kujawskich, a nawet z Warszawy. Tego wieczora  zdecydowanie wiedliśmy prym w tańcu „waka waka”, dlatego poprowadziliśmy szybki kurs nauki kroków dla pozostałych uczestników. Organizatorzy przygotowali dla nas warsztaty teatralne, wokalne, taneczne, psychologiczne, samoobrony i filmowy, a dla opiekunów grup warsztat mentorski, który poprowadził twórca programu PaT- pan Grzegorz Jach. Wzięła w nim udział opiekunka naszego PaTPORTu i grupy teatralnej pani Marlena Korgul. W nocy zobaczyliśmy także premierę spektaklu "Kołtun R JA" w reżyserii Tomasza Bielińskiego, w którym główną rolę (pani Dulskiej) zagrała absolwentka naszej szkoły Marta Matuszewska. Na scenie wystąpili także goście z Warszawy, którzy zaprezentowali nam fragment dramatu Sławomira Mrożka. Uwieńczeniem wszystkich warsztatów były nocne pokazy i animacje, a potem długie i sympatyczne nocne rozmowy.

Piątkowy poranek rozpoczął się szybką toaletą, pożywnym śniadaniem i teatralną rozgrzewką, byśmy o godz. 9:00 mogli pewnie stanąć na scenie i zaprezentować spektakl pt. „Inni”, do którego sami napisaliśmy scenariusz. Cenną lekcją było dla nas spotkanie z panem Grzegorzem Jachem i członkami jury, którzy po zagranym przez nas spektaklu spotkali się z nami w sali lustrzanej, by omówić technikę gry aktorskiej, zastosowane rozwiązania reżyserskie oraz tematykę poruszaną w przedstawieniu. Uzyskaliśmy wiele pozytywnych ocen i konstruktywną informację zwrotną. Podczas gali podsumowującej wszystkie grupy otrzymały wyróżnienia za promowanie wartości profilaktycznych, a Jury Młodych przyznało nagrody dla najlepszych aktorów: Marii Wolskiej z klasy I liceum oraz Adriana Staszaka z klasy II gimnazjum. Zostaliśmy obdarowani także licznymi upominkami w postaci srebrnych zawieszek z maskami, bransoletek w postaci aniołów, kubków czy koszulek i kalendarzy.

Do Barcina wróciliśmy w piątkowe popołudnie, nieco zmęczeni, ale usatysfakcjonowani. Jeden z naszych kolegów z siódmej klasy- Bruno Maciejewski, który w tym roku szkolnym dołączył do grupy teatralnej, podsumował nasz wyjazd tak:

„Pobyt w Inowrocławiu trochę mnie zaskoczył. Była tam naprawdę miła atmosfera. Działo się wiele ciekawych rzeczy, więc nie sposób było się nudzić. Bardzo podobały mi się wystąpienia innych grup teatralnych, a szczególnie grupy Azyl z pierwszym aktem sztuki „Moralność pani Dulskiej”. Warsztat improwizacji z uśmiechem, w którym wziąłem udział,  był zabawny i szkoda, że trwał tylko półtorej godziny. Do domu wróciłem bardzo zmęczony, ale szczęśliwy. Mam nadzieję, że i w przyszłym roku pojadę, gdyż naprawdę warto.”

Lucarna