W depresji wiek nie ma znaczenia - dotyka dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Jest chorobą, która nieleczona prowadzi do śmierci. Właśnie, dlatego tak ważne jest, by nie próbować jej przeczekać, tylko podjąć leczenie.

Eksperci alarmują, że w związku z pandemią korona wirusa wzrasta również poziom zachorowań na depresje i związanych z nimi samobójstw. Od lat walczymy ze stereotypami związanymi z tą chorobą i wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia. Razem możemy więcej!

Dzieci i młodzież

W Polsce depresja dotyka 10-15% dzieci i młodzieży. Niektóre dane mówią o tym, że zmaga się z nią nawet, co trzeci nastolatek!

Czas dojrzewania jest czasem zmian. Jest to naturalny etap w rozwoju, jednak bywa trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który często naprawdę nie wie co o tych zmianach sądzić i jak na nie reagować. Trudno jest wtedy rozróżnić, czy zachowanie mojego dorastającego dziecka mieści się jeszcze w szeroko pojętej normie związanej z dojrzewaniem, czy już nie. Ważny jest tutaj czas trwania, zmiana i natężenie zachowań.

NAGŁA ZMIANA ZACHOWANIA DZIECKA ZAWSZE POWINNA ZWRÓCIĆ UWAGĘ RODZICA!

Co powinno sprawić, że zapali się nam w głowie ostrzegawcza lampka?

Jeśli u Twojego dziecka występuje większość z poniższych objawów przez co najmniej dwa tygodnie:

  • Drażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe,
  • Obniżony nastrój, apatia, niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość,
  • Wycofanie z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność,
  • Pogorszenie zdolności intelektualnych: problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole,
  • Zmiana apetytu – jego brak, chudnięcie lub przeciwnie – objadanie się,
  • Zbyt mało lub zbyt dużo snu. Nocna aktywność, niechęć do wstawania rano,
  • Skargi na nudę, poczucie beznadziei,
  • Zaniechanie dbałości o wygląd,
  • Krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy,
  • Nasilone skargi na dolegliwości fizyczne – bóle brzucha, głowy,
  • Autoagresja, samookaleczanie się, odurzanie się (alkohol, leki, narkotyki),
  • Zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw

to trzeba zacząć rozmawiać o tym, co się tak naprawdę dzieje.

Czasem szczera rozmowa może wskazać źródło problemów dziecka i pomóc znaleźć praktyczne rozwiązania. Często jednak niezbędna jest fachowa konsultacja, ponieważ nawet bardzo zaangażowany rodzic nie jest stanie jednoznacznie rozstrzygnąć czy prezentowane przez dziecko niepokojące zachowania wpisują się w obraz fizjologicznego „buntu nastolatka” czy są już symptomem choroby. W przypadku utrzymywania się niepokojących objawów należy zasięgnąć porady specjalisty – najlepiej psychiatry dziecięcego, który oceni jakie jest podłoże odczuwanych przez dziecko problemów i pokieruje dalszym postępowaniem.

Ważne telefony w naszej gminie:

Dr Marcin Lepak- psychiatra dziecięcy czwartki  od 16.30 SPZOZ w Barcinie 52 383 22 92

Źródło: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja

Dorośli

Chwilowy smutek związany z chorobą, trudną sytuacją, np. utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może zaczął się proces chorobowy. Nieleczona depresja może doprowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu paraliżu, kiedy chory nie jest w stanie ruszyć ani ręką, ani nogą. Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną. Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia.

Zwykle jest tak, że to nie jest tylko obniżenie nastroju, o którym wszyscy mówią. Do objawów dołącza się spadek energii, zwiększona męczliwość, stajemy się apatyczni, mało rzeczy nas cieszy, pojawiają się zaburzenia snu. Wstajemy rano i nie wiadomo skąd pojawia się u nas lęk. Ten podstawowy lęk sprawia, ze boimy się dnia, który nas czeka. Ludzie cierpiący na depresję walczą o każdy dzień. Czują się zmęczeni, winni, łatwo myślą o sobie w sposób negatywny. Są rozdrażnieni, odczuwają pogorszenie pamięci, brak lub nadmierny apetyt, trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji. Jak pomóc ? Zachęcić do konsultacji ze specjalistą, podjęcia leczenia. Jeśli trzeba towarzyszyć w ich trakcie. Wspierać uwagą, dobrym słowem, zrozumieniem.

Ważne telefony w naszej gminie:

Punkt Informacyjno- Konsultacyjny (tel. 690 060- 053 )

Lp. Specjaliści Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek
1.

p. Katarzyna Brazowska

lekarz psychiatra

15.00- 20.00

 

8 i 22 lutego

8 i 22 marca

12 i 26 kwietnia

     
2.

p. Krystyna Bogdanowicz

specjalista psychoterapii uzależnień

10.00- 20.00

 

1 i 22 lutego

   

10.00- 20.00

4 i 25 lutego

3.

p. Agnieszka Świtała

terapeuta uzależnień

  15.30- 21.30    
4.

p. Bogumiła Jankowska

konsultant ds. profilaktyki i terapii

   

Piechcin

8.00- 12.00

Barcin

12.15- 17.30

 

 

Źródło: https://twarzedepresji.pl/

Seniorzy

„Srebrny Odcień Depresji” ma inne oblicze niż depresja u osób w młodszym wieku. Dlaczego Fundacja ITAKA powraca z tematem depresji seniorów i II odsłoną kampanii. Dlatego, że o tym nikt nie mówi. Nawet oni sami. Cała uwaga skupia się na zapewnieniu seniorom bezpieczeństwa fizycznego w czasie pandemii, jednocześnie zupełnie zapominamy o tym, jak ogromny wpływ ma ta sytuacja na stan psychiczny osób w podeszłym wieku. W tym roku w naszych działaniach łączymy siły z Fundacją „Twarze depresji”.

Jest mnóstwo informacji o tym, w jaki sposób pandemia COVID – 19 wpłynie na psychikę młodych ludzi i społeczeństwa ogólnie. Równie dużo informacji pojawia się na temat tego, że koronawirus najgroźniejszy jest dla seniorów. Wiemy, że musimy ich chronić, dbać o to, aby nie mieli kontaktu z osobami zarażonymi, znamy zasady. Dlatego w obawie o ich zdrowie izolujemy naszych dziadków, nie odwiedzamy ich, nie wpadamy z wizytą, święta spędzamy oddzielnie, w Dzień Babci i Dziadka składamy życzenia jedynie przez telefon. Najtragiczniejsze w tym jest to, że nie wynika to z naszego lenistwa, tylko z konieczności.

Niezależnie od pandemii, depresja osób starszych stanowi poważny problem społeczny. Według wyników najnowszych badań PolSenior2, które przeprowadzono na grupie 6 tysięcy osób, pomiędzy 60 a 106 rokiem życia, u 26% badanych występują objawy depresji. Oznacza to, że co trzeci senior mierzy się z zaburzeniami nastroju. Brak wsparcia ze strony bliskich, izolacja, bagatelizowanie objawów, a także brak psychoedukacji w zakresie zdrowia psychicznego, niejednokrotnie uniemożliwiają uzyskanie pomocy specjalisty, a warto zaznaczyć, że nieleczona depresja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Symptomy zaburzeń nastroju są łatwo zauważalne i dobrze widoczne w przypadku osób młodszych, umożliwiają prawidłową i szybką diagnozę oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Kliniczny obraz depresji osób starszych jest odmienny. Na pierwszy plan wysuwają się skargi na dolegliwości somatyczne i zaburzenia funkcji poznawczych, które mogą towarzyszyć procesom starzenia się. Seniorzy nie proszą o pomoc. Często nawet nie wiedzą, że chorują. Sądzą, że „to już przyszło umieranie”. Nie zapominajmy też, że wielu seniorów zwyczajnie nie wie, że zaburzenia nastroju można leczyć. W czasach ich młodości nie chodziło się do psychologa czy psychiatry. Takie profesje przywoływać mogą bardzo złe skojarzenia. Część z nich nawet nie szuka pomocy, poddając się jeszcze przed startem.

Jeszcze przed pandemią depresja seniorów była bagatelizowana, a to w dużej mierze ze względu na ogromna trudność w jej diagnozowaniu. Teraz stało się to praktycznie niemożliwe, bo jak zauważyć depresję u osoby z którą nie spędza się czasu. Radość z życia można czerpać niezależnie od wieku. Bycie seniorem może być piękne, chociażby ze względu na większą ilość czasu, który można poświęcić, aby zadbać o siebie. I właśnie dlatego, zwrócenie uwagi społeczeństwa na trudną sytuację seniorów w czasie pandemii, jest celem kampanii „Srebrny Odcień Depresji”.

Organizatorem kampanii jest Fundacja ITAKA, a Partnerem Fundacja „Twarze depresji”, która już od lat zajmuje się profilaktyką depresji i jest wydawcą magazynu „Twarze depresji”.

Seniorzy byli i wciąż są w grupie szczególnego ryzyka zachorowania na depresję – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”. – Liczne choroby, z którymi zmagają się seniorzy, takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą, przewlekłe dolegliwości bólowe, istotnie wpływają na obniżenie nastroju. Do tego chodzi problem samotności, izolacji w czasie pandemii, lęk przed zakażeniem koronawirusem i przed śmiercią z powodu powikłań wywołanych przez COVID-19. To przyczynia się do znaczącego wzrostu zachorowań na depresję w tej grupie wiekowej.

ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA

22 484 88 01

DYŻURY PSYCHOLOGÓW:                               DYŻURY PSYCHIATRÓW

PN- WT: 15.00- 20.00                                     PONIEDZIAŁEK: 15.00- 20.00

ŚRODA: 10.00- 15.00

CZWARTEK: 16.00- 21.00

PIĄTEK: 10.00- 15.00

Źródło: www.stopdepresji.pl