|

 

W poniedziałek 16 czerwca zaczęła się w naszej szkole trzydniowa akcja profilaktyczna pod hasłem ?Mam kota na punkcie mleka?, która skierowana była szczególnie do klas I, II, III. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić naszych uczniów do picia mleka i spożywania przetworów mlecznych. Wiadomo przecież, że mleko jest jednym z  najzdrowszych napojów. Zawiera wiele witamin niezbędnych do rozwoju młodych dziecięcych organizmów.  Organizatorzy akcji przygotowali dla dzieci szereg zajęć profilaktyczno-edukacyjnych. Pierwszego dnia uczniowie  wykonywali plakaty  ?Mam kota na punkcie mleka?, na których umieszczali hasła ?rymowanki promujące spożywanie mleka i jego przetworów. Mieli również za zadanie pokolorowanie dostarczonej do każdej klasy sylwety krowy  i nadanie jej imienia. Była Mela, Milka, Aldona, Mandzia, Krówka Mlekówka, Kolorówka. Wykonane prace zawisły na drzwiach klas. Wtorek był dniem wiedzowym. Dzieci  wypełniały zestaw kart pracy, w którym znalazły się rebusy, piramida zdrowia, test, zagadki i dla starszaków polecenie napisania listu z prośbą o włączenie do zestawu produktów w sklepiku szkolnym  produktów mlecznych.  Jako drugie zadanie dla klas tego dnia było wymyślenie i zapisanie w dowolnym formacie i technice przepisu z produktem mlecznym w roli głównej.  Pomysłowość dzieci zaskoczyła wszystkich.  Wśród przepisów znalazły się przekąski, zupy, koreczki, naleśniki. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na relaks.  Długa przerwa rozbrzmiała muzyką. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w wesołych pląsach. Ostatni dzień akcji to przygotowanie w klasach kanapek, kefirów, koreczków,  płatków z mlekiem, twarożków ,itp.   Na przerwie urządziliśmy ?Stoisko zdrowej żywności?. Przygotowane do degustacji potrawy  bardzo szybko zostały zjedzone.  W tym dniu można było również podziwiać  wystawkę Krowich Miss, które zostały zbudowane przez dzieci z pudełek po produktach mlecznych. Na koniec akcji organizatorzy podziękowali za zaangażowanie wszystkim dzieciom i ich wychowawczyniom oraz rodzicom, którzy wspierali dzieci w działaniach kulinarnych. Każda klasa otrzymała w prezencie niespodziankę w postaci gry.  Dziękujemy również za wsparcie finansowe firmie Lafarge i  hurtowni Profundal w  Krotoszynie, dzięki którym mogliśmy dostarczyć dzieciom świeże, smaczne i zdrowe produkty do urządzenia  ?Stoiska zdrowej żywności?.

Życzymy   nam  wszystkim , abyśmy  mieli kota na punkcie mleka!  

 Organizatorzy: Renata Dziurzyńska, Anna Rucińska-Niesyn, Elżbieta Wojtkowiak

  Zdjęcia 

Tekst : Elżbieta Wojtkowiak