Grupa dzieci zapisanych do świetlicy szkolnej pod opieką nauczycielek p. I. Goździk i K. Moritz raz w tygodniu realizowała zajęcia tematyczne w oparciu o scenariusze przygotowane przez Fundację Orange.

W tym roku szkolnym udało nam się „otworzyć” 6 obszarów, co łącznie dało 25 zadań.

Zrealizowane tematy wzbogaciły nas o wiedzę dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu oraz wykorzystania dóbr technologii w życiu i zabawie. Poznaliśmy m.in. zasady fotografowania i obróbki zdjęć, dowiedzieliśmy się czym są komunikaty publiczne i prywatne, co można umieszczać w Internecie, a czego kategorycznie nie można. Potrafimy stworzyć „wirtualną galerię” oraz bez problemu wyszukać informacji potrzebnych np. na lekcję przyrody. Wszystkie zajęcia były bardzo interesujące i pełne przygód, które mogliśmy przeżyć z głównymi bohaterami Julką, Kubą i Psotnikiem.

Za wzorowe wywiązywanie się z zadań otrzymaliśmy od fundacji 4 nagrody : kreatywny zestaw plastyczny; Tablet; książki i gry dydaktyczne.

Czwarta nagroda, która dotarła do nas w połowie czerwca to: audiobooki oraz artykuły papiernicze: glina samoutwardzalna, farby witrażowe, kleje z brokatem, papier kolorowy i brokatowy, koraliki, filc dekoracyjny oraz zestaw do doświadczeń. Wartość nagrody wyniosła 675 zł. Jak zawsze każda nagroda to dla nas „Mega Radość”.

 Dziękujemy i do zobaczenia we wrześniu :) 

Załóżcie z Julką i Kubą wirtualną galerię rysunków

Świetlica: Szkoła Podstawowa nr 2 im.Jana Brzechwy w Barcinie

Data: 12.05.2017

Relacja

Po krótkiej przerwie z zapałem zabraliśmy się do wykonania kolejnego zadania. Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego ułożenia hasła z fragmentów układanki literowej. Dowiedzieliśmy się, co to jest digitalizacja i w jaki sposób może być wykorzystywana. Następnie wybraliśmy się na wirtualną wycieczkę do : Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, gdzie korzystając z internetu mogliśmy obejrzeć różnorodne eksponaty. W ten sposób poznaliśmy sposoby wykorzystywania digitalizacji w praktyce. Kolejna część zadania polegała na stworzeniu własnej wirtualnej galerii , umieszczając wcześniej wykonane prace plastyczne w wybranym miejscu w świetlicy. Na pierwszym miejscu naszej galerii Mega Misji pojawiły się drzwi wejściowe, a następnie kolejno każdy autor fotografował swoją pracę. Zwieńczeniem pracy był pokaz naszej wirtualnej galerii na tablecie. Na zakończenie wspólnie wybraliśmy kolejne elementy stroju psotnika. Zabawa wszystkim się podobała.

Pomóżcie bliźniakom zrobić pocztówkę z wakacji

Świetlica: Szkoła Podstawowa nr 2 im.Jana Brzechwy w Barcinie

Data: 05.04.2017

Relacja

Mega MisjaDzisiejsze zadanie realizowaliśmy w czytelni szkolnej korzystając z komputerów. Na samym początku dzieci dowiedziały się, że za pomocą odpowiednich programów można przetworzyć zdjęcia, dźwięk, czy grafikę. Korzystając z programu "Mały Malarz" przystąpiły do tworzenia cyfrowej pocztówki. Była to świetna zabawa, a przy tym fajna nauka.

Ułóżcie nowe przygody Psotnika

Świetlica: Szkoła Podstawowa nr 2 im.Jana Brzechwy w Barcinie

Data: 24.03.2017

Relacja

Dzisiaj przystąpiliśmy do tworzenia naszych cyfrowych opowieści. Na początku stworzyliśmy obrazkowy plan. Pracując w grupach naradzaliśmy się, jaki początek ma nasza historyjka, jakie rozwinięcie i jak się kończy. W dalszej części zadania za pomocą tabletu stworzyliśmy serię zdjęć tworząc cyfrową historyjkę o czarodzieju. Była to dla nas wspaniała zabawa. Już czekamy na następne przygody :)

Nagrajcie audiopamiętnik razem z bliźniakami

Świetlica: Szkoła Podstawowa nr 2 im.Jana Brzechwy w Barcinie

Data: 15.03.2017

Relacja

MegaMisjaZajęcia udały się świetnie. Dzieci bez problemu wymieniły i naśladowały dźwięki jakie nas otaczają np. na ulicy, w kuchni i w zoo. Nie brakowało pomysłów przy podawaniu dźwięków, jakie słyszą w sali lekcyjnej i w szkole. Poznały kilka zasad tworzenia dobrego nagrania. Wykorzystując zdobyty tablet stworzyły nasz "Audiopamiętnik", przy którym świetnie się bawiły. Nasi mali eksperci poradzili sobie zarówno z nagraniami, jaki i z rozszyfrowaniem, jakie dźwięki zostały nagrane.

Pomóżcie bliźniakom uratować album dla mamy

Świetlica: Szkoła Podstawowa nr 2 im.Jana Brzechwy w Barcinie

Data: 02.03.2017

Relacja

Od samego początku było wiadomo, że będzie to wyjątkowa "Mega Misja". Dzisiaj odwiedziliśmy bliźniaków w fotograficznym laboratorium, w którym poznaliśmy podstawowe zasady dotyczące robienia dobrych zdjęć. Dowiedzieliśmy się, jak unikać błędów popełnianych najczęściej przez początkujących fotografów. Od dziś już wiemy, co oznaczają pojęcia: kadr, zasada trójpodziału, kompozycja otwarta - zamknięta, symetryczna, asymetryczna, perspektywa ptasia, żabia i na wprost. Nauczyliśmy się, jak odróżniać zdjęcia wykonane prawidłowo od tych z błędami. Na koniec zastosowaliśmy zdobytą wiedzę wykonując zdjęcia z różnych perspektyw. Dziękujemy bliźniakom za wspaniałą lekcję fotografowania.