warszawa

W dniach 6-8 grudnia klasy licealne pojechały na wycieczkę do stolicy w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Poznaj Polskę". Dzięki otrzymanym funduszom mogliśmy odwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc w Warszawie. W poniedziałek w południe dojechaliśmy na miejsce. Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer po Cmentarzu Powązkowskim. Pani przewodnik pokazała nam zabytkową nekropolię. Mogliśmy stanąć nad grobami poetów, ludzi kultury i nauki oraz zasłużonych dla Polski.. Następnie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na tle muru Warszawskiego Getta. Później udaliśmy na Umschlagplatz w Warszawie, gdzie była kiedyś rampa kolejowa, która wraz ze znajdującymi się w jej sąsiedztwie budynkami była wykorzystywana w latach 1942–1943, jako miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  znajdującego się przy ulicy Mordechaja Anielewicza - przywódcy powstania w Getcie Warszawskim.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od objazdu całej Warszawy wraz z naszą panią przewodnik i oglądaniu popularnych budynków i obiektów. Po przejażdżce spacerowaliśmy po Starym Mieście gdzie zastała nas ogromna, pięknie ustrojona choinka i różne inne świąteczne ozdoby. Kilka ciekawostek na temat starego miasta również przedstawiła nam pani przewodnik. Następnie z audioprzewodnikami przemierzyliśmy komnaty i piękne sale Zamku Królewskiego. Po przerwie na gorący posiłek spacerując przemierzyliśmy Trakt Królewski, Starówkę, Barbakan oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Po zmierzchu autokarem  przemierzyliśmy jeszcze raz Warszawę, tym razem podziwiając piękny świąteczny wystrój miasta Na koniec dnia wyruszyliśmy na Wilanów, dokładnie do Ogrodu Światła, w którym klimat był wręcz magiczny.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od odwiedzin w Muzeum Narodowym, gdzie podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych. Po ich zakończeniu obejrzeliśmy dzieła wystawione Muzeum Narodowym. Następnie udaliśmy się do Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak. Ostatnim punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. Około godziny 17.30 ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka zakończyła się o godzinie 22.00 w Barcinie.

Stolico! Jeszcze do Ciebie wrócimy!