Niestety nie możemy się jeszcze spotkać, ale wspólnie z licealistami przygotowaliśmy dla Was –uczniów z klas 1-3 – literacką niespodziankę. Marta i Oliwia nagrały filmiki, w których czytają wyjątkowe opowiadania. Usiądźcie wygodnie w ulubionym fotelu, z kubkiem gorącego kakao w ręku i wysłuchajcie tych ciekawych historii.

Halina Pietrzak

Koniec projektu to czas podsumowań. Wśród wielu działań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa znalazło się też parę konkursów. Te, które opierały się na formie ustnej lub testowej zostały już opisane, jednak w kilku prosiliśmy Was o wykonanie plakatów, trailerów, lapbooków czy nagranie czytania. Tuż po świętach jury w składzie: pani dyrektor Marzena Wolska, pani dyrektor Małgorzata Wiland i pani dyrektor Grażyna Stypczyńska oceniły nadesłane prace i wskazały zwycięzców. Ich wybór umieściłam w interaktywnym plakacie. Dowiecie się z niego, czego dotyczył nasz projekt, poznacie ogólne informacje o konkursach (szczegółowe również, po kliknięciu w nazwę danego konkursu), zwycięzcy wyświetlą się Wam po naciśnięciu żółtej gwiazdki z prawej strony, a jeśli interesują Was same prace wystarczy nadusić granatowe oczko po lewej stronie. Wszystkim tym, którzy wzięli udział w konkursach bardzo dziękuję, a zwycięzcom serdecznie gratuluję.

Halina Pietrzak

Jak już pisałam wcześniej – koronawirus wpłynął na wiele działań, które ustaliliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jednym z nich jest „Literacki korowód” – akcja zorganizowana wspólnie z pracownikami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego. W pierwotnej wersji nasi uczniowie, nauczyciele, czytelnicy i pracownicy biblioteki przebrani za ulubionych bohaterów mieli wziąć udział w uroczystym przemarszu przez miasto. Niestety… Po długich namysłach postanowiliśmy zmienić nieco formułę tego działania – poprosiliśmy dzieci z klas 1-3 oraz (dołączyły się do tego, jak zawsze aktywne, uczące ich panie) o przesłanie swoich zdjęć w przebraniu - tak powstał wirtualny, literacki korowód. Kochani uczniowie, drodzy rodzice, zachwyciliście nas swoją pomysłowością i kreatywnością w podejściu do tego tematu – w imieniu organizatorów gratuluję i bardzo dziękuję za udział. Poniżej można zobaczyć, czym nas urzekli uczestnicy korowodu.

https://fb.watch/2NUgtE5gyp/

Halina Pietrzak

Czy wiecie może jak wygląda oryginalne zakończenie „Małej Syrenki”, która baśń jako pierwsza była nominowana do Oskara w kategorii filmu animowanego, do jakiej bajki spin- offem jest „Czarownica”? Te i wiele równie trudnych pytań czekało dziś na uczestników czytelniczego konkursu „Literatura na ekranie”. Spotkanie odbyło się na platformie Teams, gdzie po godzinie zmagań, wśród dzielnej szóstki młodych ludzi, wyłoniono zwycięską trójkę. Najlepszym znawcą tematu i – co za tym idzie – zdobywcą pierwszego miejsca okazała się Julia Zielińska z klasy VII d, na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna Jeżuchowska z kl VII b, zaś trzecie miejsce należało do Witolda Safijana z klasy VI a. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, zaś wszystkich gorąco zachęcamy do sięgania po baśnie oraz ich ekranizacje.

Halina Pietrzak

Na początku grudnia zachęcałam dzieci i rodziców do udziału w akcji „Z mamą i tatą w baśniowym świecie”. Można było wykorzystać literackie zagadki, które wysłałam, przede wszystkim jednak chodziło o przeczytanie swoim pociechom baśni lub bajek, które Ci następnie zilustrują. „Kot w butach”, „Calineczka”, „Czerwony Kapturek”, „Pucio mówi dzień dobry”, „Kubuś Puchatek”, „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka”, „Śpiąca Królewna”, „O rybaku i złotej rybce” - to tylko niektóre z przeczytanych przez Państwa utworów. Bardzo dziękuję za informacje i przepiękne prace, które otrzymałam – wspaniali, czytający rodzice mają wspaniałe, bardzo zdolne dzieci. Żałuję, że nie mogę z tych ilustracji zrobić wystawki, jednak tak śliczne prace zasługują na upublicznienie. W związku z tym przygotowałam króciutki filmik i gorąco zapraszam do jego obejrzenia.

Halina Pietrzak