opera

Realizując projekt Stowarzyszenia Otwarte Umysły "Na tropie kultury" ruszyliśmy ku przygodzie. Pierwsza ścieżka zawiodła nas do Bydgoszczy. 18 uczniów Zespołu Szkół w Barcinie wraz z dwiema opiekunkami wzięło 26.03.2024 roku udział w spektaklu operowym. Byliśmy odbiorcami niezwykłego widowiska. "Halka" Stanisława Moniuszki w reżyserii Natalii Babińskiej zrealizowana przez artystów Opery Nova naprawdę robi wrażenie. Lśniące złotem dekoracje pałacu kontrastują z surowością i prostotą górskich przestrzeni, dynamizm akcji rozgrywanych równolegle w dwóch przestrzeniach scenicznych, gra świateł, efekty wizualne w sposób absolutny skupiały uwagę. A wszystko to spajał i przenikał przepiękny śpiew i muzyka. Opuszczaliśmy mury opery urzeczeni, z mocnym postanowienie, że wrócimy tu jeszcze nie raz. Jeśli tylko będziecie mieli okazję zobaczyć ten spektakl, skorzystajcie. Gorąco polecamy!

Zadanie publiczne pn. „Na tropie kultury” realizowane przez Stowarzyszenie „Otwarte Umysły” jest współfinansowane w kwocie 3014,00 zł przez Gminę Barcin.

mózg

Dziś w budynku przy ul. Polnej reprezentanci 9 klas wzięli udział w zabawie z okazji Tygodnia Mózgu przygotowanej przez szkolny PaTPORT. Do rozwiązania były zadania umieszczone w 7 punktach na terenie szkoły. Uczestnicy wyjaśniali znaczenie idiomów pochodzących z języka polskiego, wykonywali zagadki logiczne, rozwiązywali krzyżówki i ćwiczyli spostrzegawczość. A to wszystko w duchu wesołej rywalizacji. Mamy nadzieje, że zabawa Wam się podobała - mózg przecież lubi ruch i wyzwania!

#PaT #PaTPORTówka #PaTport #Barcin #GminaBarcin

Śpieszymy z informacją, że do naszego sztabu organizacyjnego spływają już ostatnie zgłoszenia grup, biorących udział w tegorocznej PaTPORTówce. W tym roku nasze działania profilaktyczne skierowane są do młodzieży z terenu gminy Barcin i skupiają się na aktualnych problemach związanych uzależnieniami cyfrowymi oraz e-papierosami. Ponieważ jednym z ważnych czynników chroniących przed zachowaniami szkodliwymi i uzależnieniami jest posiadanie pasji, to przygotowaliśmy dla naszych uczestników warsztaty tematyczne. Prowadzący warsztaty to prawdziwi pasjonaci, którzy z całą pewnością staną się inspiracją dla uczestników tegorocznej PaTPORTówki.

Patronem honorowym naszej imprezy jest Burmistrz Barcina pan Michał Pęziak, a nasze zadanie w całości finansowane jest z budżetu  Gminy Barcin. Miasto i Gmina Barcin

Szczegóły na plakacie- organizatorzy.

Trudno opisać w kilku słowach, co to jest Przystanek PaT. Profilaktyka a Ty- młody poszukujący człowieku. Czego szukasz? Jeszcze nie wiesz! Na warsztatach odbywających się podczas Przystanku mogłeś się tego dowiedzieć. Chciałeś tańczyć - tańczyłeś, śpiewać - śpiewałeś, grać - grałeś, fotografować - fotografowałeś, gotować - gotowałeś, rysować - rysowałeś... Można tak jeszcze wymieniać, bo form aktywności było ponad 20. Dziewczyny z Zespołu Szkół w Barcinie spisały się doskonale, uczestniczyły w kilkugodzinnych warsztatach i świetnie się bawiły do 2 w nocy wśród rówieśników z wielu szkół z województwa wielkopolskiego i nie tylko. Ogromne podziękowania należą się organizatorom: II Zespołowi Kuratorskiej Służby Sądowej w Szamotułach, Zespołowi Szkół nr 3 w Szamotułach, Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach, Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szamotułach. Jesteście wielcy JDzięki wielkie dla Aktorów i Reżysera Sceny Młodych Teatru Wilanów za niesamowite doznania artystyczne JProwadzący całość, pan Grzegorz Jach, jak zwykle zaangażował wszystkich do działania i swoim głosem malował rzeczywistość J

Liderzy działań profilaktycznych  z pięciu szkół województwa kujawsko-pomorskiego 4-5 października  wzięli udział w Przystanku PaT w Szamotułach.  Działanie to zastąpiło wyjazd do Warszawy, ponieważ tam z powodów finansowych nie odbył się Happening historyczno-edukacyjny planowany w Wilanowie. Współorganizatorzy, Akademia Wilanowska i Teatr Wilanów, zdecydowali się na wsparcie organizacji I Przystanku PaT w Szamotułach, na który zaproszono naszych liderów. Młodzież aktywnie uczestniczyła w inaugurującym  Marszu promującym modę na życie bez uzależnień – "Masz odwagę iść przez życie swoją własną drogą". Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowało 25 uczniów i 5 opiekunów.  Idąc przez Szamotuły, głośno mówiono o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo, jak ważne jest życie bez uzależnień, jak ważne są relacje z młodym człowiekiem, jak ważne jest mówić STOP Przemocy. Następnie propagowano ideę twórczej profilaktyki rówieśniczej poprzez działania teatralne- w piątkowy wieczór w auli SP nr 2, młodzież miała okazję zobaczyć dwie krótkie miniatury teatralne: Czechowa „ Niedźwiedź” oraz Mrożka „Na pełnym morzu”. We współpracy z władzami samorządowymi i policją grupy teatralne zaangażowane w profilaktykę rówieśniczą wzięły aktywny udział w prezentacjach i debatach profilaktycznych pod okiem profesjonalistów, w najrozmaitszych warsztatach: profilaktycznych, artystycznych, literackich, filozoficznych, naukowych itp.  W czasie Gali, która miała miejsce 5 października na Hali „ Nałęcz’’ młodzież zaprezentowała się z warsztatami, ukazując nie tylko swoje pasje, ale także talenty i ruchowe predyspozycje. Zadanie odbyło się w ramach II Kujawsko-Pomorskich Spotkań Profilaktycznych, które są sfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ze środków "Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień"

Magdalena Forgiel

              

W dniach 31.05 – 01.06.2019 r. dziewięć uczennic z klas VI naszej szkoły pod opieką p. psycholog Magdaleny Forgiel wzięło udział w I Włocławskim Młodzieżowym Forum Profilaktycznym. Zgodnie z celem głównym nastąpiło zintegrowanie środowiska młodych ludzi działających w województwie na rzecz zapobiegania rozwojowi uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz promocji postaw prozdrowotnych- realizowane poprzez udział w warsztatach, szkoleniach, spektaklach, happeningach, działaniach wolontariackich.

100 członków grup profilaktycznych i  artystycznych  wzmocniło sieć kontaktów i nabyło nowe kompetencje miękkie podczas realizacji wspólnego przedsięwzięcia podczas Forum Profilaktyczno-Artystycznego we Włocławku oraz podczas pozostałych przedsięwzięć. 20 opiekunów ich wspierało i inspirowało do działań na rzecz lokalnej społeczności. Propagowano idee profilaktyczne poprzez udział w szkoleniach i przez samą formułę Spotkań, która ma charakter forum dyskusyjnego o aktualnych zagrożeniach. Prezentowano sposoby zdrowego, aktywnego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu – realizowane poprzez udział w happeningach warsztatach tematycznych. Podczas spotkania dziewczęta wzięły udział w warsztatach tematycznych z rękodzieła (wykonały łapacze snów) oraz warsztatach tanecznych. Pod czujnym okiem instruktorów zdobywały również wiedzę z zakresu autoprezentacji oraz szeroko rozumianej profilaktyki. Późnym wieczorem odbyły się animacje i zabawy integrujące. W sobotę cała społeczność zgromadzona na Forum przemaszerowała ulicami Włocławka z kolorowymi balonami w ręku, dając sygnał mieszkańcom miasta, że dobrze jest cieszyć się życiem bez przemocy i uzależnień. Zmęczone, ale zadowolone około godziny czternastej wróciłyśmy do domu.

Zadanie odbyło się w ramach II Kujawsko-Pomorskich Spotkań Profilaktycznych, które są dofinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ze środków "Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień"

W piątek 17 listopada tego roku odbył się II Przystanek Profilaktyczny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie. Pod opieką p. Magdaleny Forgiel z naszej szkoły udało się tam sześciu uczniów. Miła atmosfera towarzyszyła nam już w czasie zbiórki. Droga została pokonana bezpiecznie i przyjemnie. Gdy dotarliśmy na miejsce powitały nas panie organizatorki oraz Patowicze ze Strzelna. Po przedstawieniu się grup (a spotkały się w Strzelnie reprezentacje młodzieży z Włocławka, Inowrocławia, Strzelna i Barcina) rozpoczęły się warsztaty. Uczestnicy II PP mogli skorzystać z warsztatów: podstawy samoobrony, pierwsza pomoc przedmedyczna, warsztatów kreatywnych oraz poznać podstawy debaty oksfordzkiej w szkole.

Zajęcia prowadzone były w przyjemny sposób. Po zakończeniu warsztatów udaliśmy się na kolację, zostaliśmy poczęstowani bułkami i herbatą. Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat: Kształtowanie osobowości - wpływ używek na działanie mózgu człowieka. Na koniec  zaplanowana była gra terenowa prowadzona przez Klub Młodego Podróżnika ze Strzelna. Mimo zimna panującego na dworze bawiliśmy się świetnie. Niestety nie mogliśmy  zostać na noc. Z imprezy wróciliśmy około dwudziestej trzeciej. Na długo zapamiętam cudowny klimat Przystanku Profilaktycznego.

Hania Pawlesa kl. VII b