III Barciński Głos ProfilaktykiDnia 1 czerwca 2016 roku cała społeczność Barcina zgromadziła się na placu przed Urzędem Miasta, aby wziąć udział w III Barcińskim Głosie Profilaktyki, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia profilaktyki uzależnień. Barcińską tradycją stały się już spotkania, które pozwalają zatrzymać się na chwilę w istotnej sprawie. Po raz kolejny cała lokalna społeczność dała dowód, jak ważne jest życie bez uzależnień i jak istotny jest człowiek. Organizatorami spotkania była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, barcińska policja, a także Zespół Szkół nr 1 w Barcinie, przy którym działa grupa PaTPORT. Całą imprezę poprowadzili: Marysia Wolska z klasy 2c i Piotr Marczak z klasy 1b. 
Spotkanie odbyło się pod znakiem Pat, czyli "Profilaktyka a Ty". Tego dnia na placu przed Urzędem zgromadziły się dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych w Barcinie, lokalne władze, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej oraz wielu mieszkańców miasta. Wszystkich powitała Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie - pani Marzena Wolska, inicjatorka Barcińskiego Głosu Profilaktyki. Swoją obecność przed Urzędem Miasta zaznaczyli:
- Przedszkole nr 1 w Barcinie, 
- Przedszkole nr 3 w Barcinie, 
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, 
- Szkoła Podstawowa w Mamliczu, 
- Zespół Szkół nr 1 w Barcinie, 
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Barcinie. 

Po otwarciu spotkania, prowadzący głośnio powitali wszystkich zgromadzonych, a później nastąpiło odśpiewanie oficjalnego hymnu PaT. Utwór pt. "Nie wracajmy jeszcze na ziemię" pięknie wykonały uczennice barcińskiego gimnazjum- Olga Gwizdała i Julia Bronk. Wszyscy obecni włączyli się do śpiewania. Następnie głos zabrał przedstawiciel barcińskiej policji - pan Mateusz Smaga, który zwrócił uwagę na profilaktykę uzależnień i bezpieczeństwo. Wystąpienie zostało nagrodzone obfitymi brawami, a następnie uczestnicy spotkania długo bili brawa dla wszystkich stróżów porządku w naszym mieście. Tego dnia nie sposób było nie zauważyć osób w pomarańczowych koszulkach z napisem "alkohol kradnie wolność". To przedstawiciele barcińskiej grupy PaTPORT, która od listopada działa przy ZS nr 1 w Barcinie. To oni na co dzień promują modę na życie bez uzależnień. Łączą ich wspólne pasje oraz twórcza profilaktyka, którą pokazują w szkolnym teatrze "Lucarna". Podczas naszego spotkania pokazali wszystkim zgromadzonym ruchy słynnego tańca, zwanego "Wygłupiaczkiem", który niewątpliwie przypadł wszystkim do gustu. 
W czasie trwania naszego happeningu młodzież obecna przed Urzędem prezentowała wcześniej przygotowane hasła profilaktyczne. Pięknie zaprezentowały się przedszkolaki, które jak wiadomo potrafią krzyczeć najgłośniej. Ich hasło dotyczące bezpiecznego poruszania się po ulicy nagrodzono gromkimi brawami. Tematem przewodnim klas I była nikotyna, przedstawiciele klas II wykrzykiwali stanowcze "nie" dopalaczom i narkotykom, a klasy III negowali sięganie po alkohol. 
Wszystkie grupy zaprezentowały się kreatywnie, ale na uznanie niewątpliwie zasłużyli aktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie. Ich pantomima zrobiła olbrzymie wrażenie. Tego dnia w eter popłynęło wiele ważnych treści, dotyczących profilaktyki uzależnień. Nie mogło więc zabraknąć głosu eksperta w tej sprawie - pani Krystyny Błaszak- pracownika Urzędu Miasta, koordynatora do spraw uzależnień i zdrowia. Potem ustawiliśmy się w parch, by odtańczyć belgijkę, którą poprowadziła pani Żaneta Kopydłowska. Belgijka jest tańcem, który niezależnie od wieku uczestników, rewelacyjnie integruje i przyczynia się do wytworzenia sporej dawki hormonu szczęścia, tak jak to było w przypadku naszego prowadzącego. Na zakończenie przedstawicielka PaTPORTu odczytała odezwę społeczności PaT, skierowaną do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych. Później głos zabrała pani Lidia Kowal - Wiceburmistrz Barcina i wspólnie wybijaliśmy minutowy rytm serca. Tego dnia cały Barcin tętnił głosem czystego serca, serca wolnego od uzależnień. Mamy nadzieję, że tak zostanie. Marysia i Piotr zakończyli spotkanie, mówiąc wszystkim "Do zobaczenia za rok!".
Przebieg spotkania koordynowali nauczyciele naszej szkoły: pani Magdalena Forgiel i pani Marlena Korgul- opiekunki szkolnego PaTPORTu, paniMałgorzata Kwapisz - Brokos i pani Iwona Kornecka (przygotowanie tablic, identyfikatorów), pani Żaneta Kopydłowska (taniec) oraz pan Hubert Łukomski (zdjęcia), a także pracownicy obsługi ZS nr 1 w Barcinie. Impreza przebiegła w miłej atmosferze, nie zabrakło także upominków. Wszyscy otrzymali pamiątkowe lupy z logo imprezy, a wszystko po to, aby uważniej obserwować świat wokół i reagować na zagrożenia. Mimo upału jaki panował, nikomu z twarzy nie schodził uśmiech. Całe spotkanie skończyło się około godziny 12:15. Wtedy wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich szkół. M.K
Zdjęcia z ww. imprezy dostepne w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.