Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Jerzy Owsiak przed Wielkanocą chcą zwrócić naszą uwagę na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży.  

Akcja rozpoczęła się w grudniu 2013 roku. Wtedy  po raz pierwszy pluszaki czekały na przechodniów na przystankach, ulicach, parkach w Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu i Zduńskiej Woli. Nie były to jednak zwykłe misie ? każdy z nich miał swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tworząc ? Akcję MIŚ? chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować ? Akcję MIŚ?. Celem akcji, było i jest zwrócenie uwagi przechodniów. Chcemy sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Chcemy pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby i sprawdzić co się dzieje. REAGOWAC!!!

     16 kwietnia  nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do akcji prowadzonej pod patronatem WOŚP i mającej na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, a szczególnie przemocy dorosłych przeciwko dzieciom. Zaangażowani w nią byli członkowie sztabu WOŚP i uczniowie klas III, którzy przeszli szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na holach działały 3 stanowiska medyczne, gdzie bandażowano misie i przyczepiano fiszki z hasłem akcji: ? Nie bij mnie, kochaj mnie?. Grupa pięcioosobowa o godzinie 9.20 wyruszyła na ulice Barcina i zostawiła zabandażowane misie z informacją o historii misia przed Pocztą, Urzędem Miejskim, Policją, przy sklepie spożywczym i przed Biblioteką Publiczną. Następna grupa roznosiła  kolejną partię misi w pozostałe miejsca publiczne takie jak: Ośrodek Zdrowia, dworzec PKS, park miejski itp.

Spotkaliście dziś gdzieś takiego misia?

tekst: Elżbieta Dolatowska