|

Nauczanie wyprzedzające na UAM w PoznaniuW czwartek 21.12.2017r. uczniowie klas VII wszystkich szkół w Gminie Barcin uczestniczyli w niesamowicie interesujących i rozwijających zajęciach na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki zaangażowaniu wielu osób – wykładowców uczelni, jak również naszych nauczycieli, ale przede wszystkim dzięki współpracy, którą zastępca Burmistrza Barcina p. Lidia Kowal nawiązała z p. prof. Stanisławem Dylakiem z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewiczaw Poznaniu. Celem zajęć na tej renomowanej wyższej uczelni było wdrożenie uczniów i nauczycieli w strategię nauczania wyprzedzającego. Program wyjazdu obejmował udział w wykładzie pt. „Dlaczego metr jest kwadratowy a nie okrągły?”  oraz pokazach efektownych doświadczeń chemicznych. Potem uczniowie podzieleni na grupy uczestniczyli w warsztatach z matematyki, fizyki, biologii, chemii i geografii, nie nudząc się ani przez chwilę! Chociaż nie wszyscy cieszyli się z całodniowego wyjazdu tuż przed świętami, to jednak wszyscy wracali z Poznania zadowoleni.

Bardzo dziękujemy p. dr Krzysztofowi Wawrzyniakowi z Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz p. Iwonie Zbieranek z ZS w Barcinie, którzy byli koordynatorami tego wyjazdu, a także wszystkim nauczycielom – opiekunom.

Uczniowie klas VII

|

KrismasSzoł V – świąteczny zakładKolejne przedstawienie z cyklu „KrismasSzoł” za nami. Już po raz piąty uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie, podtrzymując tradycje tej szkoły, wystawili świąteczny spektakl. Tegoroczny odbył się wieczorowa porą w środę 20.12.2017r. w Zespole Szkół przy ul. Artylerzystów 13. Salę wypełnili zaproszeni goście – zastępca Burmistrza Barcina p. Lidia Kowal, dyrektor  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin p. Grażyna Szafraniak, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, oraz rodzice, dziadkowie i całe rodziny naszych uczniów. Każdy  dotychczasowy „KrismasSzoł”  połączony był ze zbiórką żywności dla osób potrzebujących z Barcina i okolic. I tak było również w tym roku. Produkty żywnościowe, które stanowiły bilet wstępu na przedstawienie, zostały rozdane jeszcze w czwartek przed świętami. Akcją koordynowała - jak zwykle - p. Katarzyna Wachowska.

Ale wróćmy do samego spektaklu. Twórcami scenariusza o duchu świąt, który nadal istnieje i ma się całkiem dobrze, byli uczniowie III klasy liceum Iza Marczak, Bartek Puzio i Weronika Bembenek.  Oni również zagrali główne role, a obok nich na scenie mogliśmy oglądać p. Tomasza Woźnickiego, p. Hannę Grobelską, p. Huberta Łukomskiego, p. Artura Zamiara, p. Iwonę Zbieranek  i p. Katarzynę Wachowską, Filipa Andlera, Julię Sosnowską, Olgę i Martynę Wypijewskie, Marię Wolską. Spektakl wyreżyserowała p. Marlena Korgul. Przedstawienie zostało poprzedzone koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół, który przygotowała p. Agnieszka Korzempa wraz uczestnikami koła wokalnego i licealistami. Całą imprezę poprowadził absolwent i sympatyk LO w Barcinie – Jakub Macyszyn, któremu na scenie towarzyszyła pani dyrektor, Marzena Wolska.

Kto nie był, niech nie żałuje! Ale nic straconego - „KrismasSzoł V” zostanie wystawiony ponownie podczas 26. Finału WOŚP w niedzielę 14.01.2018r., również w szkole przy ul. Artylerzystów 13. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Wychowawczyni klasy IIILO, Iwona Zbieranek

|

 

22 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Barcinie zgromadzili się uczniowie Zespołu Szkół wraz z nauczycielami w celu obejrzenia przedstawienia Bożonarodzeniowego, które miało wprowadzić wszystkich w nastrój świąteczny zbliżającej się Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Organizatorami Jasełek byli: ks. Marcin Zaborowicz, pani Urszula Osuch, pani Wiesława Mikołajczak i ks. Jakub Janiak. Część artystyczną przygotowała pani Agnieszka Korzempa.

W przedstawieniu wystąpiła dość duża grupa Pasterzy i Aniołów, która wykonała przepiękny układ taneczny przygotowany przez panią Iwonę Wolter. Rolę Maryi odegrała Julia Bronk, natomiast Józefem był ksiądz katecheta - Marcin Zaborowicz.

Czytaj więcej: Jasełka 2017
|

wyprawa I b i II aW wietrzny poranek 12 grudnia klasy I b i II a wybrały się na wycieczkę do Bydgoszczy. Na początek naszym celem było kino Helios. Tam w małej sali kinowej obejrzeliśmy seans „Pierwsza gwiazdka”. Wszyscy z dużym zainteresowaniem  oglądaliśmy opowieść o małym, odważny osiołku o imieniu Bo, który tęskni za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i ucieka na wolność, by spełnić swe marzenia. Po drodze spotyka uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody, oraz gołębia o wielkich aspiracjach. Wszyscy oni wspólnie z zabawnymi wielbłądami oraz kilkoma nieco ekscentrycznymi zwierzętami podążają za gwiazdą. Wkrótce staną się niespodziewanymi bohaterami najwspanialszej historii wszech czasów – opowieści o pierwszych świętach Bożego Narodzenia. Film wprowadził nas w magiczny czas, który będziemy przeżywali już za kilka dni.

Nieodzownym punktem programu był posiłek w restauracji McDonalds i KFC.

Posileni udaliśmy się na rynek Starego Miasta, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w świątecznych klimatach. Niespodzianką było to, iż w tym samym czasie program nagrywała TV Bydgoszcz. Dzięki temu, my również znaleźliśmy się w obiektywie kamer.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Manufakturze słodyczy. Mogliśmy tam podpatrzeć w jaki sposób powstają kolorowe słodycze i jakich składników się używa do ich produkcji. Sami również tworzyliśmy własne lizaki. Pachnące, bajkowe wnętrze sprowokowało nas do zakupu różnych słodkości.

Pełni wrażeń minionego dnia, bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Specjalne podziękowania należą się mamom, które pełniły rolę opiekunów oraz Panu Markowi – naszemu kierowcy. Dziękujemy!

Wychowawczynie kl. I b i II a

Renata Dziurzyńska, Marzena Błaszak

|

 

Szlachetna PaczkaDotarliśmy do finału „Szlachetnej paczki”! W sobotę na twarzach wielu ludzi – chorych, samotnych, borykających się z różnymi problemami  - zagościł szeroki uśmiech!

Ten uśmiech pojawił się także na buziach Karolinki, Laury, Vanessy, Xsawiera, Gracjana i pani Małgorzaty. Wysłaliśmy do nich 32 paczki, zabezpieczając ich największe potrzeby i spełniając małe marzenia. Dzięki wielkim sercom, szczególnie rodziców, udało się pozyskać łóżko piętrowe i meble do pokoju dziecięcego oraz kanapę do pokoju dziennego. Zebraliśmy mnóstwo ubrań, stosy produktów żywnościowych, środków czystości i kosmetyków, a także książki, różnego rodzaju gry, puzzle oraz całą górę maskotek. Za ofiarowane datki kupiliśmy dzieciom nowe buty, kołdry i poduszki oraz pościele, a także wymarzone prezenty świąteczne.

Wasze zaangażowanie w zbiórkę darów dla tej rodziny przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki temu mogliśmy uszczęśliwić jeszcze inną rodzinę – 67-letnią panią Wandę i jej dorosłą, niepełnosprawną ruchowo córkę Aleksandrę. Dla nich zakupiłyśmy poduszki i prześcieradła na specjalistyczne łóżko. Ola otrzymała w prezencie nową kurtkę, czapkę, szal, elektryczną szczoteczkę do zębów oraz książki, a Pani Wanda – kosmetyki i małe ozdobne poduszeczki, o jakich marzyła. Do kompletu dorzuciliśmy produkty spożywcze i środki czystości.

Jesteśmy wdzięczni za dar Waszych serc! Prawdziwe jest twierdzenie, że: Razem możemy więcejJ

Specjalne podziękowania należą się tym, którzy bezpośrednio włączyli się w realizację tego zadania: rodzicom p. Karinie Springer – Wilandt, p. Martynie Dajerling, p. Grażynie Ratajczak oraz p. Agnieszce Kowalczyk, uczniom gimnazjum i liceum oraz nauczycielkom p. Elżbiecie Żak i Małgorzacie Kwapisz – Brokos. Nie może zabraknąć podziękowań dla koordynatorek „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole. p. Moniki Łukomskiej, p. Agnieszki Safijan i p. Iwony Zbieranek. Drogie Panie,  udowodniłyście, że: Dobro to nie jest wiedza, to jest czyn.

Marzena Wolska

|

Mikołajki w klasie I a i I cPoranek 6 grudnia rozpoczął się od niespodzianek.  Po wejściu do klas, na holu rozbrzmiał znajomy dzwonek. To Mikołaj ze Śnieżynkami roznosił po klasach dla dzieci  prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.  Największą jednak  niespodzianką, na którą czekały dzieci z klasy I a i I c był mikołajkowy wyjazd do kina w Inowrocławiu na film pt. „Pierwsza gwiazdka”. Aby przyspieszyć moment wyjazdu, dzieci wzorowo ustawiały się parami. Z uśmiechami na buziach dotarliśmy do kina KINOMAX. Po obowiązkowym zakupie popcornu  wszyscy znaleźliśmy się w sali kinowej. Animowane postacie na ekranie, ciekawie opowiedziana  historia narodzin Jezusa, trafny humor słowny i sytuacyjny, ale również chwile grozy i wzruszające zakończenie filmu sprawiły, że zadowoleni wracaliśmy do domu.

Dzieci dziękują rodzicom za cudowny prezent mikołajkowy.

 

E. Wojtkowiak, E. Rydlewska

 

|

andrzejki 1 aTradycja andrzejkowa jest  doskonałą okazją do wspólnej zabawy połączonej z  wróżbami dla dziewcząt i chłopców. W takim andrzejkowym spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy I a.  Już od rana 30 listopada zgromadziliśmy się w klasie. Panował tajemniczy nastrój, stoliki były inaczej rozstawione, dekoracja dodawała atmosfery potrzebnej do wróżb. Były wróżby z butami, tajemnicze kubki, losowanie kartek z nazwami zawodów i oczywiście wróżba z imionami zapisanymi na sercach.  Nie zabrakło stołu ze słodkim poczęstunkiem, napojami i owocami, o który zadbali rodzice. Spotkanie zakończyła zabawa przy muzyce  z krzesłami. Andrzejkowy  poranek dostarczył wielu przeżyć i emocji oraz był kolejną  okazją do integracji zespołu klasowego.

E. Wojtkowiak

|

Dyskoteka28 listopada 2017r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV – VI. Organizatorami dyskoteki był Wolontariat i RSU wraz z opiekunami. Spotkanie przy muzyce było okazją nie tylko do tańca i wspólnych konkursów, ale także do tradycyjnych andrzejkowych wróżb.  Dziękujemy za wspólną zabawę.

I.Goździk, K.Moritz

Dnia 30.11.2017r. w Zespole Szkół w Barcinie  odbyła się dyskoteka andrzejkowa  dla klas 7 SP, Gimnazjum i LO organizowana przez klasę III a. Rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godzinie 16.00. Atrakcjami tego wieczoru były na pewno zabawy: krzesełka z wyzwaniami, taniec z balonem i układanie butów, a także różne wróżby i szczypta dobrej muzyki, przy której wszyscy się świetnie bawiliśmy. Sprzedawane były pyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów klasy III a. Po udanej zabawie o godzinie 19.00 wszyscy udali się do domów. Cały dochód zebrany w czasie dyskoteki został przekazany na bal gimnazjalny klas III gimnazjum, który odbędzie się w 2018r.

A. Switajska

|

Wspólne pieczenie piernikówDnia 1 grudnia 2017r. odbyło się pieczenie pierników zorganizowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Barcinie. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas szkoły podstawowej oraz licealnych, nie zabrakło również rodziców i nauczycieli.Całość zaczęła się planowo o godzinie 16:00.  Młodsi spośród nas nie czekając na zachęty nauczycieli od razu wzięli się do roboty, a licealiści szybko do nich dołączyli. Do zrobienia było sporo, zwłaszcza przy ozdabianiu ale zabawa była przy tym świetna. O godzinie 18:00 uczniowie powoli zaczęli się rozchodzić do domów, a licealiści wraz z nauczycielami w pogodnych humorach lecz nico zmęczeni wzięli się za sprzątanie. Wszystkie te nasze słodkie wypieki można będzie zakupić na światecznym kiermaszu organizowanym przez Radę Rodziców dnia 15 grudnia o godz. 16.00. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie można zakupić również ozdoby świąteczne i ciasta. 

Eryk Jędrzejewski 1 LO i Rada Rodziców

 

|

Wycieczka kl. 2 d GimW poniedziałek 27 listopada wybraliśmy się na klasową wycieczkę do Bydgoszczy. Wyjechaliśmy spod szkoły około 7:40. Pierwszym punktem programu była Manufaktura Słodyczy. Myślę, że zrobienie własnego kolorowego  lizaka niczym profesjonalny cukiernik, to było dla większości z nas ciekawe doświadczenie. Obserwowaliśmy kolejne etapy tworzenia masy, słuchaliśmy uważnie komentarzy pracowników. Gdy już każdy z nas, łącznie z opiekunami, zrobił swój niepowtarzalny egzemplarz słodkiego przysmaku, spacerem, rozglądając się uważnie w poszukiwaniu ważnych turystycznie miejsc, udaliśmy się ulicami Starego Miasta na przystanek tramwaju, po czym do parku trampolin PARK 17. To była super zabawa i chyba nikt temu nie zaprzeczy. Profesjonalna rozgrzewka z instruktorem i nietypowa jak dla nas lekcja wychowania fizycznego z wykorzystaniem sprzętu oferowanego przez PARK. Mi osobiście bardzo się podobało. To były ciekawe przeżycia i myślę, że szybko o nich nie zapomnimy.

Julia Zaborowska, 2d.