|

Uroczyste Obchody Narodowego Święta NiepodległościW środę 15 listopada 2017 roku w Zespole Szkół w Barcinie przy ul. Artylerzystów 13 uroczyście obchodzono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas I b, IV c, V b, VI a i VI b oraz III b gimnazjum przygotowali montaż słowno – muzyczny. Przypomniana w nim została trudna historia naszego kraju, która niejednokrotnie obfitowała w walkę o niepodległość. Dopiero po 123 latach niewoli staliśmy się wolnym państwem. Uczniowie występujący wykonali na scenie gazetkę prezentującą najważniejsze hasła i symbole związane historią naszej ojczyzny, a Zofia Drzewiecka z III b gimnazjum pięknie zaśpiewała piosenki, które tematyką nawiązywały do Święta Odzyskania Niepodległości. Występujący przypomnieli również o tym, co to znaczy być dobrym Polakiem na co dzień, co to znaczy szanować swoją „Małą Ojczyznę”. Jako przykład osób bliskich uczniom, sławiących nasze społeczeństwo swoim talentem, zaprezentowano uczniów naszej  szkoły, m. in. Julię Łącką, Norberta Naborczyka i absolwenta Artura Puzio. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.  Podczas apelu  uczniowie wspólnie wykonali piosenkę „Kocham Cię Polsko”. Na koniec zaś zaśpiewany został hymn Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy. Montaż słowno – muzyczny przygotowały panie: Iwona Szkopiak i Renata Szaforz, zaś prezentację i dekorację wykonał pan Michał Szaforz.

Iwona Szkopiak

|

Klasa Vb na wieczorku filmowymMy, klasa V b wraz z naszą wychowawczynią Panią Agnieszką Safijan i Panią Karoliną Moritz spotkaliśmy się w środę 18.10.2017r. w szkole na wieczorku filmowym.

Spotkanie zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, TY zobacz mnie”, która trwa w naszej szkole. Film przybliżył nam funkcjonowanie osób niewidomych w społeczeństwie oraz dał cenne wskazówki, jak należy pomóc i  zachowywać się w towarzystwie takich osób.

Później zamówiliśmy pizzę i oglądaliśmy film pt. ”Księga Dżungli”. Film został wybrany demokratycznie, lecz po połowie oglądania wszyscy uznaliśmy, że wolimy spędzić ten czas na wspólnych rozmowach, co bardzo nas zintegrowało. W dalszej części naszego wieczorku oglądaliśmy filmiki z serii „Śmieszne koty i psy”. Na naszych buziach pojawiły się uśmiechy i słychać było głośny śmiech.

Niestety czas bardzo szybko upłynął i zaczęliśmy po sobie sprzątać, a sprzątanie w miłym towarzystwie to również zabawa!

Tekst: Marta Korzempa kl.V b

|

Na początku października, a dokładnie 11.10.2017r. odbył się biwak integracyjny licealistów. Zorganizowała go klasa II LO wraz z wychowawczynią, trwał 2 dni i uczestniczyły w nim wszystkie klasy z naszego LO

Zaczęło się od przyjazdu do Zagrody Zabłockich w Chomiąży Księżej. Wszyscy oczywiście zjawili się punktualnie po czym oddelegowano nas do pokojów. Pokoje ku uciesze wielu z nas były 4 osobowe. Mieliśmy chwilę na rozpakowanie się i zapoznanie z ośrodkiem. Następnie wszyscy zebraliśmy się na placu przed ośrodkiem gdzie poinformowano nas, że jeszcze dziś odbędą się tradycyjne otrzęsiny klasy pierwszej. Byliśmy bardzo podekscytowani a zarazem lekko zaniepokojeni zbliżającym się wyzwaniem jakie nas czekało.

Pierwsza z prób  polegała na tym, że musieliśmy dobrać się w pary po czym z zawiązanymi oczami wzajemnie  nakarmić  przeróżnymi potrawami. Zadanie samo w sobie  było  śmieszne, choć trudność niektórym mogło sprawić  trafienie jedzeniem do ust partnera po omacku, w każdym bądź razie było bardzo zabawnie. Kolejne zadanie było o wiele bardziej wymyślne i trudniejsze.

Czytaj więcej: Biwak integracyjny klas LO (2)
|

Obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z Dniem Papieskim16 października o godz. 10.45 Hala Widowskowo-Soprtowa w Barcnie pękała w szwach. Zgromadzili się na niej uczniowie Zespołu Szkół w Barcinie, czyli podstawówki, gimnazjum oraz liceum. Powodem była chęć uczczenia Dnia Edukacji Narodowej (który przypadał 14 października) i Dnia Papieskiego (który był niewiele wcześniej, bo 8 października).

Połączenie obu tych dni w jeden program artystyczny początkowo nie wydawało się prostym zadaniem, ale udało się. Przesłaniem spotkania było pochylenie się nad wychowaniem, edukacją, a jak wiemy Jan Paweł II był w tej dziedzinie światowym autorytem.  Dzięki wpleceniu sylwetki Karola Wojtyły uroczystość była czymś więcej niż tylko tradycyjnym podziękowaniem nauczycielom za ich trud, czy pokazaniem szkoły na wesoło.

W przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej zaangażowani byli uczniowie z obu budynków Zespołu Szkół w Barcinie. Organizatorami byli nauczyciele - pani Halina Kolińska, pani Urszula Osuch, pani Wiesława Mikołajczak, ks. Marcin Zaborowicz i ks. Jakub Janiak. Piekną dekoracja na ten dzień została przygotowna pod nadzorem pana Wojciecha Kicińskiego, a zajmowali się nią panowie konserwatorzy, pani Ala Zimna i pan Michał Szaforz.

W programie usłyszeć było można piosenki i grę na instrumentach grupy starszej (Julia Bronk - śpiew, Oliwia Szczepaniak – śpiew, Oskar Falkowski - pianino, Daria Klecha - skyrzypce, Kornelia Łukomska - gitara i Maksymilian Kasprowicz – bęben a także chór złożony z wielu uczniów, których nie sposób wymienić) oraz śpiew młodszej (Marta Korzempa – Vb, Zofia Nowak – IVc, Emilia Kolińska – IVd, Weronika Wysocka – IVb). Obydwa zespoły wokalne prowadzi pani Agnieszka Korzempa i to ona przygotowała stronę muzyczną apelu.

Czytaj więcej: Obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z...
|

Europejski Dzień JęzykówDnia 4 i 5 października obchodziliśmy już po raz 16 Europejski Dzień Języków. Jak co roku uczniowie brali udział w konkurencjach związanych z językami używanymi na całym świecie oraz kulturą różnych krajów.  Pierwszego dnia z zadaniami zmagali się uczniowie klas VII szkoły podstawowej i gimnazjalnych, a kolejnego dnia uczniowie liceum. Reprezentanci klas walczyli o jak największą ilość przyznawanych punktów, które w końcowej fazie zabawy dawały zwycięstwo- słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Zadania były różne,  musieliśmy odgadnąć jaki jemy owoc, co jest ukryte w worku, czy też w jakim języku jest prezentowana piosenka. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć oryginalny bumerang.  Wielką trudność sprawiały nam odpowiedzi na niektóre pytania, przez które traciliśmy cenne punkty. Podchwytliwym zadaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć było odgadnięcie, z jakiego państwa pochodzą poszczególne pamiątki. Wiele osób zmyliło to, że na przedmiotach były napisane nazwy miast i takiej odpowiedzi udzielili, nie podając nazwy kraju. Mimo tego atmosfera była przyjazna i wesoła. Nie zabrakło dopingowania i śmiechów. Wszyscy dobrze się bawili. Europejski Dzień Języków został przygotowany przez p. Katarzynę Wachowską i p. Ewelinę Ziętek.

|

Dnia 17.10. 2017 r. klasa II a wybrała się na  wycieczkę do Ośrodka Zdrowia w Barcinie. Dzieci zapoznały się z pracą ratowników medycznych oraz sposobami udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Mieli również możliwość zapoznania się z wyposażeniem karetki i sprzętem medycznym ratującym życie. To była świetna okazja, aby uświadomić dzieciom, że życie ludzkie jest bezcenne, a w przypadku udzielania pierwszej pomocy każda minuta jest na ,,wagę złota".

M. Błaszak

|

Z radością informuję, że nasza szkoła wzbogaciła się o nowe pomoce, jakimi są: rodzinka pluszaków oraz scenariusze zajęć, które będą wykorzystywane w pracy terapeutycznej z uczniami. W październiku 2017r. zakwalifikowaliśmy się do projektu „Rodzina Miśków”, realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Projekt zakłada realizację zajęć terapeutycznych z grupą, z wykorzystaniem pluszaków. Misie stanowią doskonałe narzędzie terapeutyczne, rozwojowe i edukacyjne dla dziecka w każdym wieku. Wykorzystanie ich w zabawie pozwoli dzieciom na lepszy kontakt z samym sobą, większą świadomość własnych uczuć i większą otwartość na otaczający świat. Jestem pewna, że otrzymane pomoce staną się pozytywnym doświadczeniem dla naszych uczniów .

Szkolny koordynator projektu „Rodzina Miśków”

Anna Rucińska-Niesyn

|

Resuscytacja16 października o 12.00 rozpoczęło się w całej Polsce bicie w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Barcinie wzorem ubiegłych lat także wzięli udział w akcji. Przy resuscytacji dzieciom pomagały nauczycielki z naszej szkoły, które mają ukończone kursy z ratownictwa medycznego – p. Agnieszka Safijan i p. Joanna Boguszewska. Pomocą służyły także panie, które od lat zajmowały się szkoleniem uczniów klas 3 – emerytowane już nauczycielki – panie Elżbieta Dolatowska i Zofia Czyżewska.  Wszystko zostało udokumentowane na filmach i zdjęciach przez panie Małgorzatę Kwapisz - Brokos i Sylwię Gwizdała.  W biciu rekordu wzięło udział 239 osób. Sprawozdanie do sztabu głównego zostało wysłane, teraz czekamy tylko na potwierdzenie. Dziękujemy uczniom klas gimnazjalnych oraz 1 klasie LO za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. 

 

|

Europejski Tydzień Języków ObcychZ okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w dniu 26.09.2017 w Zespole Szkół w Barcinie został przeprowadzony projekt edukacyjny pt :"Let's visit Britain". Uczniowie klas I-III mogli zaprezentować się w strojach królowych, księżniczek oraz królów. Zainteresowanie było bardzo duże, gdyż czynny udział w tym wydarzeniu wzięło ok 80 uczniów. Osoby przebrane otrzymały dyplomy uznania. Atrakcje , które czekały na najmłodszych uczestników to  kolorowanki, łamigłówki, krzyżówki w świetlicy szkolnej, zapoznanie się z pozycjami anglojęzycznymi, przewodnikami oraz książkami związanymi z Wielką Brytanią w bibliotece szkolnej, na przerwach uczniowie mogli zapoznać się z pracami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły przez ostatnie lata.

Była także możliwość obejrzenia prac plastycznych (dotyczących kultury i obyczajów panujących w Wielkiej Brytanii) uczniów z klas I-III i IV-VI na holu głównym naszej szkoły.

W gabinecie u pani psycholog i pedagog można było porozmawiać na temat problemów z uczeniem

się języka angielskiego, obawami przed sprawdzianem, testem odpowiedzą ustną z tego przedmiotu. 

Podczas lekcji edukacji wczesnoszkolnej i religii  poruszane były tematy związane z tym świętem. Na lekcji języka angielskiego uczniowie oglądali prezentacje multimedialną związana z w/w obchodami.

|

Długo oczekiwany przez uczniów koniec roku szkolnego przypadł 23 czerwca 2017 roku.  W powietrzu wyczuwało się radość wymieszaną ze smutkiem związanym z faktem zakończenia roku szkolnego.

Hala Widowiskowo Sportowa  odświętnie przygotowana na uroczystość zapełniła się elegancko ubranymi dziećmi trzymającymi w dłoniach kwiaty.  Uroczysta galę zaszczycili swą obecnością : p. wiceburmistrz Lidia Kowal, przedstawiciel Rady Miejskiej w Barcinie - pan Bartłomiej Uszko oraz przedstawiciele Rady Rodziców.  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16 tradycyjnie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu flagowego i przemówieniem Pana Dyrektora.

Zakończenie roku szkolnego to ważny moment w uczniowskim życiu. Podsumowano więc wyniki całorocznej pracy. Najważniejszą nagrodą dla każdego z uczniów jest promocja do następnej klasy. Z wyróżnieniem rok szkolny zakończyło 82 uczniów, którzy otrzymali  z rąk pana dyrektora oraz przedstawicieli Rady Rodziców nagrody książkowe.

 Byli też wśród nas  tacy, którzy szczycą się nie tylko wysoką średnią i wzorowym zachowaniem, ale również wieloma sukcesami. Nagrodami specjalnymi uhonorowani zostali Bartosz Koliński z kl. 4b – Laureat Konkursu Matematycznego Kangur, Norbert Naborczyk z kl. 4c  – Mistrz Polski w skoku w dal, Nicola Moritz z kl. 4a - wicemistrzyni Polski w skoku w dal, Oliwia Szczepaniak i Maks Kasprowicz z kl. 6b , którzy byli laureatami wielu konkursów wokalnych .

Została także wręczona nagroda Filipowi Kwaśniewskiemu zdobywcy  I miejsca w konkursie o Złote Pióro Burmistrza Barcina. Uhonorowane w specjalny sposób zostały również uczennice Maja Wojciechowska  i Julia Nowak, które zakończyły naukę w klasie 6 ze średnia 6.00.

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego to niestety także czas pożegnań. Po wielu latach pracy pożegnały się z nami niezastąpione jak nam się wydaje panie: Zofia Czyżewska -  nauczycielka muzyki i wicedyrektor szkoły, pani Elżbieta Dolatowska – wieloletni nauczyciel historii a w ostatnich latach bibliotekarz szkolny oraz pani Renia Perlicka- nasza kochana pani woźna. Życzymy naszym miłym paniom wiele radości, spokoju i szczęścia.