17 września 2019r. harcerze z trzech barcińskich drużyn prowadzonych przez dh. Halinę Kolińską, dh. Katarzynę Wszelaki i dh. Marka Kolińskiego wspominali smutne wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat. To wtedy Polskę od wschodu zaatakował drugi agresor - Związek Radziecki.

Mimo niesptrzyjającej aury odbyła się gra terenowa dotycząca II wojny światowej. Oprócz uczniów naszej szkoły w zajęciach brali udział absolwenci. Patrole poruszały sie z mapkami i wykonywały zadania na różych punktach umiejscowionych w okolicach szkoły przy ul. Artylerzystów. Harcerze rozwiązywali krzyżówkę, dopasowywali wydrzenia do dat, studiowali mapę myśli i wskazywali najokrutniejsze ich zdaniem działania najeźdźców. Ponadto układali puzzle przedstawiające fotografie wojenne oraz odpowiadali na pytania dotyczące miejsc pamięci w Barcinie, a także bohaterów uwiecznionych na Kamieniu Katyńskim. Po dotarciu na każdy z punktów, przed przystąpieniem do zadania, należało zameldować patrol.

Na koniec przy tymże kamieniu została podsumowana gra. Następnie zapalono znicz, który symbolizował pamieć o ofiarach zbrodni wojennych. Harcerze odśpiewali wspólnie "Hymn harcerski". Spotkanie uświadomiło zebranym, jak wielkim złem jest wojna i przypomniało, że należy pamietać o tych, którzy polegli za Ojczyznę.

           

Halina Kolińska

20 kwietnia 2018 roku, dwa dni przed Świętem Ziemi, harcerze z 5 Drużyny Harcerskiej hufca Pałuki (a jednocześnie uczniowie naszej szkoły) wzięli udział w ogólnohufcowej akcji sadzenia drzew. Miała ona miejsce w Lubostroniu (leśnictwo Załachowo), gdzie nawałnica, jaka przeszła przez Polskę 12 sierpnia 2017 roku zniszczyła spore połacie lasu.

Harcerze dotarli do lasu ok. godziny 11.15. Tam czekał na nich leśniczy – pan Piotr Gladkiewicz, który wraz z innymi pracownikami nadleśnictwa Szubin wręczył im szpadle i sadzonki. Po krótkim instruktażu młodzież wzięła się do pracy. Było ciężko, ale udało nam się zasadzić około 160 młodych świerków. W przerwie zostaliśmy poczęstowani grochówką i chłodnym napojem. Cieszymy się, że mogliśmy wzięć udział w tej ważnej dla naszego środowiska akcji.

Tekst - Halina Kolińska

złaz

14 kwietnia 2018 roku 13 osobowa reprezentacja harcerzy z drużyny działającej przy naszej szkole wraz z drużynową dh. Haliną Kolińską oraz komendantem hufca - hm.  Alicją Przybyłowicz, wieloma harcerzami i instruktorami z hufca Pałuki uczestniczyło w Złazie Harcerstwa Kujaw i Pomorza. W sumie do Torunia tego dnia przybyło ponad 2,5 tys. druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Celem spotkania było m.in.  uczczenie Roku Harcerstwa oraz zainaugurowanie publicznej zbiórki na budowę pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

Po apelu i przywitaniu przez Marszałka Piotra Całbeckiego, harcerze udali się na skwer przy ul. Uniwersyteckiej, czyli dokładnie w miejsce, gdzie w październiku stanie monument upamiętniający ofiary antypolskiej akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej. Historycy szacują, że rozstrzelano wówczas ok. 30 tys. cywilów z Pomorza, w tym wiele kobiet i dzieci. Sprawcami byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowanej  przez SS. Większość z nich uniknęła kary za swoje czyny.

Marszałek Piotr Całbecki wręczył harcerzom i harcerkom pamiątkowe chusty. Rozdano też 400 woreczków, do których ma zostać zebrana ziemia ze wszystkich miejsc kaźni. Młodzi ludzie dostali też 150 puszek do przeprowadzenia kwesty na budowę pomnika.

W czasie trwania imprezy odbyła się gra miejska, podczas której patrole dzięki zagadkom i mapie miały za zadanie odszukanie charakterystycznych miejsc Torunia widocznych na otrzymanych zdjęciach. Harcerze zdobywali w ten sposób odznakę "Rok 2018 ROKIEM HARCERSTWA".

Po trudach gry na wszystkich czekał przygotowany obiad oraz scena, na której harcerze mogli zaprezentować przygotowane występy. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert zespołu Wołosadki.

W ramach integracji międzyhufcowej podarowaliśmy hufcowi z Jabłonowa Pomorskiego 77 zakładek do śpiewników harcerskich przygotowanych przez druhnę Halinę Kolińską i druhnę Katarzynę Wszelaki, a od nich z kolei otrzymaliśmy pyszne mufinki.

Pogoda dopisała, a dobry humor nie opuszczał tego dnia naszych harcerzy. Trzeba przyznać, że bardzo nam się podobało. Niektórzy z nas spotkali znajomych harcerzy z zaprzyjaźnionych hufców, m.in. z Solca Kujawskiego. Wróciliśmy zmęczeni dopiero około godziny 20.00. Wielu z nas trochę bolały nogi, ale w końcu podczas wyjazdu zdobywaliśmy 1 stopień sprawności łazika i terenoznawcy.
Należy nadmienić, że złaz był w całości finansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

11 listopada 2017 roku harcerze z barcińskich drużyn harcerskich - 5 Drużyny Harcerskiej Hufca Pałuki, 10 Drużyny Starszoharcerskiej Hufca Pałuki i 1 Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Druhowie brali udział we Mszy św. za Ojczyznę,  pełnili wartę oraz składali kwiaty w Miejscach Pamięci w Barcinie.


Dh. Halina Kolińska

W ferie 8 lutego 2017 roku harcerze z drużyn działających przy naszej szkole - Barcińskiej Drużyny Harcerskiej i Próbnej Barcińskiej Drużyny Starszoharcerskiej gościli na stoku narciarskim w Myślęcinku. Celem wyjazdu była integracja harcerzy i aktywny wypoczynek podczas ferii zimowych. Okazało się, że wielu z nas jest doskonałymi narciarzami. Ci, co jeździli po raz pierwszy – połknęli bakcyla. Polecamy wszystkim taką formę spędzania wolnego czasu. Organizatorem wyjazdu był druh Marek Koliński i dh. Halina Kolińska - Hufiec Pałuki.

Tekst i zdjęcia pwd. Halina Kolińska

Barcińska Drużyna Harcerska przystąpiła drużynowo do zdobywania odznaki jubileuszowej Mikołaja Kopernika, który jest patronem Chorągwi Kujawsko - Pomorskiej. Odbyło się już kilka zbiórek tematycznych mających na celu przybliżenie postaci wielkiego astronoma. A równo 19 lutego nasi harcerze spotkali się, by uczcić urodziny Mikołaja Kopernika. Każdy zastęp prezentował wcześniej przygotowane informacje o wybranych planetach. Pooglądaliśmy planety i gwiazdy wirtualnie dzięki programowi komputerowemu zainstalowanemu przez dh. Piotrka - jednego z naszych harcerzy. Następnie pojawiła się specjalnie zamówiona pizza i ... we własnej osobie zjawił się sam Mikołaj Kopernik. Dziękował nam za zaproszenie, zdmuchnął symboliczną świeczkę - wypowiedział życzenie dla ludzkości "Aby kometa w Ziemię nie uderzyła i końca świata nie było!", po czym przyjął życzenia i podziękowania przygotowane przez dh. Martę. Cieszymy się, że patronem naszej chorągwi jest tak zasłużona dla nauki postać."

dh. Halina Kolińska
Autor zdjęć - dh. Halina Kolińska