Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych systematycznie obniża się wiek inicjacji alkoholowej.
Zdarza się, że rodzice pozwalają dzieciom próbować napojów alkoholowych podczas uroczystości rodzinnych czy świąt. Jest duża grupa rodziców, którzy nie rozmawiają z dziećmi na temat konsekwencji i szkód
w organizmach, jakie mogą wyniknąć ze spożywania alkoholu przez młodzież. Zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom brakuje rzetelnej wiedzy na temat związany z tym zagadnieniem. Wyposażenie młodego człowieka w tę wiedzę jest bardzo ważnym elementem edukacji.
W naszej szkole od 2003 roku we współpracy z Urzędem Miejskim
w Barcinie realizowany jest program wychowawczo-profilaktyczny "Domowi Detektywi - Jaś i Małgosia na tropie", którego głównymi celami są:
? opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie sięgają po alkohol,
? zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków,
? ograniczenie skali problemów związanych z piciem alkoholu przez dzieci i młodzież.
W zajęciach biorą udział chętni uczniowie w wieku 10 ? 11 lat, którzy spotykają się po lekcjach. Takich spotkań jest 14. Program rozpoczyna się spotkaniem informacyjnym dla rodziców, kolejne 11 godzin jest realizowane w klasie. Na zakończenie odbywa się spotkanie popołudniowe tzw. ?Wieczór Jasia i Małgosi?, podczas którego dzieci mogą zaprezentować swoim rodzicom
i gościom prace wykonane w trakcie realizacji programu.
Zajęcia prowadzą: Zofia Czyżewska, Danuta Wróblewska, Ewaryst Tomiczak, którzy przeszli odpowiednie szkolenie w tym kierunku.
Kontynuacją programu "Domowi Detektywi" jest program ?"Siedem kroków", który również jest realizowany w naszej szkole.