Z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II Zuchy z Gromady „Szare Wilczki” chętnie włączyły się w działania mające na celu upamiętnienie i przybliżenie postaci „Wielkiego Człowieka” jakim był Karol Wojtyła.  Phm. M. Mielcarek udostępniła nam piękną prezentację przybliżającą najważniejsze wydarzenia z jego życia, dzięki czemu zdobyliśmy wiele ciekawych informacji. Ponadto mogliśmy sprawdzić zdobytą wiedzę wypełniając krótki test weryfikujący zapamiętane treści, ale na tym nie koniec! Oprócz tego śpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II  „Barka” oraz wykonaliśmy przepiękne papieskie tulipany. Jestem dumna z działań podejmowanych przez  Zuchy i Zuchenki z gromady „Szare Wilczki”!

Z harcerskim pozdrowieniami

drużynowa Emilia Pałecka

Ze względów bezpieczeństwa działania gromad zuchowych i drużyn harcerskich zostały zawieszone. Zuchy z gromady „Szare Wilczki” działającej przy Zespole Szkół w Barcinie nie boją się wyzwań i nawet w tak trudnym czasie, pozostając w domach wykonują różne działania. Kontaktują się ze sobą zdalnie za pośrednictwem platformy Microsoft 365. Swoją energią zarażają domowników i nie tylko! W minionych dniach druhna Emilia zaproponowała Zuchom zdobycie indywidualnej sprawności epidemiologa/epidemiolożki, aby ją otrzymać należało wykonać następujące zadania:

1.Spędzić izolację w domu lub w miejscach wskazanych przez rodziców, a tym samym wiedzieć czym jest  i dlaczego należy ją stosować!

2. Wykonać plakat przedstawiający jak prawidłowo myć ręce, powiesić go w widocznym miejscu i stosować się do niego.

3.Przygotować śniadanie, podwieczorek lub kolację dla domowników.

4. Dbać o sprawność fizyczną podczas izolacji, np. skakać na skakance, spacerować, wykonywać inne ćwiczenia fizyczne pozwalające utrzymać kondycję.

5. Zachęcić domowników do wspólnej zabawy sprawnościowej.

Swoje działania Zuchy dokumentowały za pośrednictwem zdjęć. Muszę przyznać, że wszyscy poradzili sobie wspaniale! Wkrótce stawią czoła kolejnemu wyzwaniu!

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!

drużynowa Emilia Pałecka

5 Drużyna Harcerska Hufca Pałuki upamiętniła podczas zbiórki on line Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzimy 13 kwietnia, a w tym roku przypadł w "lany poniedziałek". Zaczątkiem rozważań stała się "łapka niedźwiadka", o której harcerze usłyszeli w piosence pod tym samym tytułem. Łapka niedźwiadka została znaleziona w kieszeni munduru nieznanego żołnierza, w zbiorowej mogile, gdzieś w okolicach Smoleńska w 1943 roku, gdy Niemcy ogłosili światu odkrycie masowych grobów. Znaleziono w nich ogromną ilość ciał oficerów, lekarzy, policjantów, nauczycieli, księży... Udokumentowanych egzekucji, wykonanych w 1940 roku przez radzieckie NKWD, mamy aż 21 tys.768... Łapka niedźwiadka to talizman świadczący o tym, że zamordowany Polak miał marzenia, wspomnienia, nadzieje... Rzeczywiście, gdy wyobrazimy sobie "łapkę niedźwiadka", pluszowej maskotki, podarowanej na szczęście przez bliską osobę (syna?, córkę?), przejmuje nas smutny los nieznanego żołnierza. My, harcerze obiecujemy pielęgnować pamięć o zamordowanych. Posłuchajcie z nami pieśni "Łapka niedźwiadka" i przenieście się myślami o jakieś 80 lat w przeszłość...
https://www.youtube.com/watch?v=o66_2G7nneI

Halina Kolińska

 

29 lutego to wyjątkowa data dla najmłodszych członków Związku Harcerstwa Polskiego –tego dnia bowiem Zuchy obchodzą swoje święto „Imieniny Zucha - Raz na cztery lata Zuch jest pępkiem świata”. Zuchy z Hufca Pałuki im. Andrzeja i Olgi Małkowskich zjechały do Zespołu Szkół w Barcinie na biwak, który odbył się z 28.02 na 29.02.2020r. gromady: Leśne Duszki i Wesołe Smerfy z Piechcina, Ogniste Pióra – z Szubina i Szare Wilczki – z Barcina rozpoczęły obchody w piątek o godz. 18:00. Po zakwaterowaniu, powołana na ten dzień komendant phm Monika Mielcarek wraz z pwd Jolantą Słomowicz na uroczystym apelu przywitały wszystkich uczestników biwaków, przedstawiały porządek dnia i zaprosiły na wspólną kolację. Następnie Zuchy wykonały kilka zadań mi.in. rysowały emotikona, projektowały tort, ułożyły i nagrały życzenia oraz odśpiewały piosenkę z okazji imienin Zucha. Około godziny 21:30 rozpoczęliśmy świeczkowisko, nie zabrakło wspólnych pląsów, zabaw, piosenek i dobrego humoru. Pełen atrakcji wieczór zakończył się o godz. 23:00 wówczas udaliśmy się do swoich sal na odpoczynek, ale wbrew pozorom wcale nie byliśmy zmęczeni. Prowadziliśmy długie rozmowy, graliśmy w gry planszowe a najwytrwalsi z nas usnęli dopiero o 2:00 nad ranem. W sobotę o godz. 8:00 czekała nas pobudka. Dzień rozpoczęliśmy porannym apelem, na którym komendant phm Monika Mielcarek przedstawiła harmonogram dnia; zaprosiła na wspólne śniadanie, zimową olimpiadę sportową oraz zwróciła uwagę na porządkowanie sal. Wspólne zmagania sportowe przygotowane przez pwd Katarzynę Grabowską zakończyliśmy uroczystym przemarszem olimpijskim i podsumowaniem dwudniowego biwaku. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy, z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkanie! Dziękujemy Namiestnictwu Zuchowemu Hufca Pałuki, wszystkim druhną, opiekunom oraz pracownikom Zespołu Szkół w Barcinie za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.

Z harcerskim pozdrowieniem, Czuwaj!

    

Dnia 3 grudnia 2019 roku Harcerze 5 drużyny harcerskiej Hufca Pałucki wybrali się do Kolorowego Zakątka w szkole przy ul. Artylerzystów. Spotkanie miało na celu zintegrowanie harcerzy z dziećmi niepełnosprawnymi. Podczas spotkania harcerze piekli naleśniki--ulubioną potrawę wszystkich dzieci, a następnie wszyscy z wielką radością biesiadowali przy wspólnym stole. Harcerze obiecują, że takich akcji będzie więcej.

Karolina Mazurek kl. 5a

17 września 2019r. harcerze z trzech barcińskich drużyn prowadzonych przez dh. Halinę Kolińską, dh. Katarzynę Wszelaki i dh. Marka Kolińskiego wspominali smutne wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat. To wtedy Polskę od wschodu zaatakował drugi agresor - Związek Radziecki.

Mimo niesptrzyjającej aury odbyła się gra terenowa dotycząca II wojny światowej. Oprócz uczniów naszej szkoły w zajęciach brali udział absolwenci. Patrole poruszały sie z mapkami i wykonywały zadania na różych punktach umiejscowionych w okolicach szkoły przy ul. Artylerzystów. Harcerze rozwiązywali krzyżówkę, dopasowywali wydrzenia do dat, studiowali mapę myśli i wskazywali najokrutniejsze ich zdaniem działania najeźdźców. Ponadto układali puzzle przedstawiające fotografie wojenne oraz odpowiadali na pytania dotyczące miejsc pamięci w Barcinie, a także bohaterów uwiecznionych na Kamieniu Katyńskim. Po dotarciu na każdy z punktów, przed przystąpieniem do zadania, należało zameldować patrol.

Na koniec przy tymże kamieniu została podsumowana gra. Następnie zapalono znicz, który symbolizował pamieć o ofiarach zbrodni wojennych. Harcerze odśpiewali wspólnie "Hymn harcerski". Spotkanie uświadomiło zebranym, jak wielkim złem jest wojna i przypomniało, że należy pamietać o tych, którzy polegli za Ojczyznę.

           

Halina Kolińska