19 lutego troje uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami, panią Moniką Łukomską i panią Magdaleną Kucharską wyjechało na “Warsztaty zimowe” do Szkoły Podstawowej w Mamliczu. Impreza miała charakter plastyczno- sportowy, ale nie zabrakło na niej również akcentów czysto kulinarnych, jak na czas karnawału przystało. Tym razem odstawiliśmy na drugi plan pączki oraz faworki i wszyscy skupiliśmy się na świętowaniu Międzynarodowego Dnia Pizzy, który przypada 9 lutego. Każdy uczeń (wraz ze swoim opiekunem) miał za zadanie przygotować  jak najsmakowitszy kawałek tego przysmaku w wersji plastycznej. Nasze prace mieniły się wszystkimi kolorami tęczy, co tylko wzmogło apetyt na prawdziwą pizzę. Oczywiście zostaliśmy nią poczęstowani. Była przepyszna! Na koniec, w sportowych zmaganiach slalomowych sprawdzaliśmy naszą sprawność ruchową. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Magdalena Kucharska

19 lutego w  w Kolorowym Zakątku odbył się bal dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  W tanecznych rytmach pożegnaliśmy czas karnawału. Podczas spotkania uczestnicy korzystali z możliwości zrobienia sobie zdjęć w FOTOBUDCE, pomalowania twarzy, uczestnictwa w zabawach muzyczno-ruchowych. Przyjemnością było również spożycie poczęstunku i spędzenie czasu razem przy wspólnym stole.

Arleta Nowak, Paulina Jasnowska

wigiliaW poniedziałek 9.12.2019 r. odbyło się świąteczne spotkanie w Kolorowym Zakątku. Brali w nim udział uczestnicy terapii kuchennej oraz ich opiekunowie. Zajęcia te prowadziły p. M. Kucharska, p. M. Łukomska, p. K. Moritz i p. M. Zimińska. Jak na wigilię przystało wszyscy przygotowywali paszteciki z kapustą  i grzybami, a w wielkim garnku gotował się barszcz. Drugą część - zajęcia plastyczne przygotowały: p. A. Głowicka - Koczorowska, p. J. Świeboda, p. P. Jasnowska, p. A. Nowak i p. M. Wardęcka. Uczestnicy wykonywali świąteczne wieńce z papierowych talerzyków, krepy i kolorowych ozdób. W pięknie przystrojonej sali, przy zastawionym stole i odgłosach kolęd wszyscy poczuli klimat nadchodzących świąt.

                                     Nikola Plewka kl.VIIa

We wtorek, 29 października klasa Vb wzięła udział w realizacji projektu “Ziołowe przyprawy z własnej uprawy”, w ramach której tworzyła bukiety z ziół w słoikach. Celem zajęć było zaciekawienie uczniów wykorzystywaniem ziół i roślin w różny sposób. Uczniowie dowiedzieli się do czego wykorzystywane są poszczególne zioła w przemyśle spożywczym. Lubczyk, mięta czy szczawik są nie tylko aromatycznymi przyprawami spożywczymi, ale pięknymi roślinami ozdobnymi. Zajęcia zostały przygotowane ze środków Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Barcinie pozyskanych w projekcie TESCO “ Decydujesz, pomagamy”.

Arleta Nowak

W poniedziałek 28.10.2019 r. w Kolorowym Zakątku gościliśmy wyjątkową osobę - strażniczkę Kurhanu w Złotowie - panią Danutę Wesołowską. Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Ziołowe przyprawy z własnej uprawy” realizowanego dzięki funduszom pozyskanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Barcinie. Pani Danuta, z zamiłowania zielarka, opowiadała o otaczających nas roślinach i pokazywała, w jaki sposób można je wykorzystać w codziennym życiu. Uczestnicy spotkania mieli możliwość samodzielnie zrobić ziołowy napar oraz zasadzić miętę przywiezioną z Maroka. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z panią Danutą i jej pasją.

Monika Łukomska

W sobotę 25 października po raz kolejny spotkaliśmy się w Kolorowym Zakątku na zajęciach wolontaryjnych „Chwila oddechu”, które skierowane są do wszystkich dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej gminy. Przybyły zarówno przedszkolaki jak i starszaki a opiekę nad nimi sprawowali wolontariusze: nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Barcinie. Tematyką obecnego spotkania stała się panująca wkoło jesień. Zajęcia rozpoczęły się w rytm jesiennych piosenek, do których wspólnie wykonywaliśmy pląsy i układy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Był też czas na swobodną zabawę z rówieśnikami i wolontariuszami oraz cieszenie się smakiem darów jesieni: jabłek. Najmłodsze dzieci zostały zaangażowane do prac przy projekcie „Ziołowe przyprawy z własnej uprawy ” realizowanym we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Barcinie. Własnoręcznie sadziły ziołowe sadzonki do specjalnie przygotowanych donic z ziemią. W podobnych zajęciach uczestniczyli już uczniowie naszej szkoły podczas terapii kuchennej. Na koniec każdy chętny mógł wykonać jesienną pracę plastyczną. Do zobaczenia na kolejnym sobotnim spotkaniu 23 listopada. Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą włączyć się we wspólne zajęcia w ramach wolontariatu.

Magdalena Kucharska, Monika Łukomska, Karolina Moritz